Süleymani ve Mühendis için Bağdat'ta cenaze töreni

DIŞ HABERLER - ABD'nin dün hava saldırısı ile öldürdüğü İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis için Bağdat'ta cenaze töreni düzenlendi.

Süleymani ve Mühendis için Bağdat'ta cenaze töreni
banner537

Suriye'nin başkenti Şam'dan geldiği Irak’ın başkenti Bağdat Havaalanı'ndan ayrılırken ABD'nin hava saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis için cenaze töreni düzenlendi.

Bağdat’ın merkezi Cadiriye’deki cenaze törenine, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet yetkilileri, Şii milis gücü Haşd-i Şabi komutanları ile yüzlerce milis ve sivil katıldı. 

Cenaze töreninde ,“Amerika’ya hayır”, “İsrail’e hayır” ve “En büyük şeytan Amerika” sloganları atıldı. Tören sonrası cenazeler Kerbela kentine götürülecek. Mühendis’in cenazesi ise Necef’te toprağa verilecek.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis'in de aralarında bulunduğu 5 Iraklı ile 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran din lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından İran'da 3 günlük yas ilan ederken, Süleymani'nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani'yi getirmişti.(MA)

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER