LGS ve YKS günlerinde 81 ile kısıtlama geldi

LGS ve YKS yapılacağı iki hafta sonu sokağa çıkış kısıtlaması getirildi. İçişleri Bakanlığı, 81 ile genelge göndererek, detayları açıkladı.

LGS ve YKS günlerinde 81 ile kısıtlama geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) yapılacağı günlerde sokak kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

Koca, “LGS ve YKS günlerinde sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, günün gençlere ayrılması için Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler” dedi.

Yapılan açıklama ardından İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Genelgeye göre,şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

KISITLAMA HANGİ SAATLERDE UYGULANACAK?

LGS'nin yapılacağı 20 Haziran günü 09.00-15.00 saatlerinde istisnalar hariç 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak. YKS'nin yapılacağı 27 Haziran Cumartesi 09.30-15.00, 28 Haziran Pazar 09.30-18.30 saatleri arasında da 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sınava gireceklerden toplu taşıma kullananların bir yakını, özel araçla gelinmesi halinde sürücüyle adayın bir yakını kısıtlamaya tabi olmayacak.

Adaylar, yakınları ve görevlilerin toplu ulaşımında aksama olmaması için belediyeler gerekli tedbirleri alacak, ihtiyaca göre sefer sayısı arttırılacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak saatlerde fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlı üretim ve satışı yapılan iş yerleri açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER