Kovid-19'lu öğrenciler LGS'ye hastanede girebilecek!

EĞİTİM-20 Haziran'da yapılacak LGS sınavı hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kovid-19 tanılı öğrenciler için LGS'de ayrı okul ve mekanlar oluşturulduğunu, hastanede de sınav yapılabileceğini belirtti.

Kovid-19'lu öğrenciler LGS'ye hastanede girebilecek!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Selçuk’un konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"*Geçen seneki LGS'de 3 bin 873 tane sınav yaptığımız okul vardı. Bu sene sınav yapılan okul sayısı 18 bin 139 oldu. Beş katından fazla arttı. Böylece çocuklar sosyal mesafe kurallarına kolaylıkla uyabilecek.

*Geçen sene 59 bin civarında sınav yapılan salon vardı. Bu sene 111 bin 918 salon var. En önemlisi de çocuklarımız kendi okullarında sınava giriyorlar. Yani adres aramak, geç kalmak veya bilmediği bir yere gitmek gibi bir durum söz konusu değil.

*Geçen sene okullarda 148 bin olan görevli sayısı bu sene 353 bine çıkarıldı.

*Geçen sene hiçbir rehber öğretmen, psikolojik danışman okulda sınav dolayısıyla görev almıyordu. Bu sene 18 bin rehber öğretmeniz okullarda görev aldı. Çünkü çocuklarımızı yönlendirmek, onlara birtakım açıklamalar yapmak için rehber öğretmenlere de ihtiyacımız var.

‘HASTANEDE SINAV’

*Covid-19'lu çocuklarımız varsa, bu çocuklar için ayrı okullar, ayrı mekanlar oluşturduk. İsterse ayrı okulda sınava girebilir, velimiz önceden bilgilendirir, 'benim çocuğumda rahatsızlık var' diyebilir, biz onun için özel bir mekan tasarladık, isterse hastanede sınavı yapılabilir. Bununla ilgili her türlü önlemi aldık.

*İlgili çocuklarımızın okula ulaşımı özel takiple yapılacak. Bundan dolayı endişeye mahal yok, çünkü biz bu çocuklarımızı maskeyle normal sınıflarda da bulundurabilirdik ama böyle bir riske giremeyiz.

*Bir başvuru olması halinde Bilim Kurulu'nun da tavsiyesiyle ayrı mekanlarda sınava girmelere bekleniyor. Başvuru olmadığında zaten okullarımız hazır, gerekirse kullanılır. 

‘ZORLANAN MASKESİNİ ÇIKARABİLİR’

*Çocuklarımız, sınava geldikleri maskeyi çıkartıp verdiğimiz yeni maskeyi kullanacaklar. Ayrıca sınav arasında çocuklar dışarıda maskeyi kullanacakları için salona döndüklerinde maskeyi değiştirme ihtiyacı olabilir. Çocuklarımıza yeni maske vermek için de ortamı sağladık. Gözetmen arkadaşlarımız için de aynı şey söz konusu.

*Sınav başladıktan sonra maske takma konusunda güçlük çeken çocuklar maskelerini çıkarabilecek. Çocuklar arasındaki sosyal mesafeye dikkat edilecek.”(MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER