Bakan Selçuk: Yüz yüze eğitime hazırlanıyoruz

EĞİTİM-Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Uzaktan eğitimde iyi bir yere gelmek ve yüz yüze eğitimi de sağlıklı bir şekilde başlatmak için her şeyi hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Bakan Selçuk: Yüz yüze eğitime hazırlanıyoruz
banner537

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde yapılan uzaktan eğitim çalışmalarının değerlendirilmesi ve akademik çevrelerle görüş alışverişinde bulunulması amacıyla “Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var” toplantısında eğitim sürecine ilişkin konuştu.

Eğitim politikalarını geliştirmenin ve ilerletmenin kolay bir süreç olmadığını söyleyen Selçuk, “Bu süreç içerisinde sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitelerle, bilim insanlarıyla sürekli bir alışverişimiz var ve neyi nasıl yaptığımızı daimi olarak paylaşma imkanımız var.  Bunu velilerin ve öğretmenlerin görüşleriyle desteklemek niyetindeyiz. Bundan faydalanabilmek için de ‘Uzaktan Eğitime Bir Fikrim Var' dediğimiz uygulamayı hayata geçirmek istedik, bir mikrosite açtık ve her yurttaşımızın uzaktan eğitime ilişkin varsa bir fikri onu değerlendirmek istiyoruz” diye belirtti. 

‘YENİ NORMALİN GEREĞİ’

Bakan Selçuk, salgın döneminde büyük ölçekte bir eğitimi sürdürme tecrübesinin şu an dünyanın gündemindeki ana konulardan birisi olduğunu, konuyla ilgili dünyanın belli başlı ülkelerini ve kurumlarını izlediklerini, akademik yayınları takip ettiklerini vurguladı. Selçuk, “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile istişarelerimiz aralıksız devam ediyor ve ekipler oluşturduk, bu ekipler birlikte çalışıyorlar. Bu çerçevede bizim uzaktan eğitimi bir zorunluluk ya da zaruret olmanın ötesinde, artık yeni normalin gereği biçiminde algılamamız söz konusu ve uzaktan eğitim her şekilde salgından sonra da bizim eğitim sistemimizin kalitesini artırma noktasındaki araçlarımızdan bir tanesi olacak” dedi.

‘YÜZYÜZE EĞİTİMİ BAŞLATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Uzaktan eğitim süreci içerisindeki eksiklikleri, problemleri ve işlerin nasıl daha iyi yapılabileceğini anlama noktasında desteğe ihtiyaç duyduklarını söyleyen devamla şunları söyledi: “Sizlerin katkılarıyla süreci bundan sonraki gidişatını, dinamiğini geliştirmek istiyoruz. Ve bu gelişimi de bütün ülkeye uzaktan eğitimin standartları, çerçevesi konusunda yaygın olarak ulaştırmak istiyoruz. Eğitimin her sürecinde bilim insanlarından destek almaya devam edeceğiz. Bu mesele Türkiye'nin hatta dünyanın birikimiyle yürümesi gereken bir mesele. O yüzden bugünkü çalışmayı hep birlikte çocuklarımıza ve öğretmenlerimize daha iyi bir ortam oluşturmanın aracı olarak görüyoruz. Hiçbir endişeniz olmasın. Her bir çocuğumuza erişim ile ilgili neler yapılması, nasıl yapılması gerektiği konusunda makro planlamalar, çalışmalar devam ediyor. Velilerimize, öğretmenlerimize, çocuklarımıza yönelik ne yapılması gerekiyorsa; risk analizlerini de yaparak hiçbir şeyi riske sokmaksızın hepsini adım adım yapıyoruz ve yapacağız. Ve bu kararlılıkla uzaktan eğitimde iyi bir yere gelmek ve yüz yüze eğitimi de sağlıklı bir şekilde başlatmak için her şeyi hazırlamaya çalışıyoruz.”(Ankara/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER