‘AKP milyonlarca öğrencinin geleceğiyle oynuyor'

HDP Eğitim Sanat Komisyonu ve HDP Gençlik Meclisleri, YKS sınavlarının erken tarihe alınması kararının turizm sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığını belirterek, “AKP milyonlarca öğrencinin geleceğiyle oynuyor” açıklaması yaptı.

‘AKP milyonlarca öğrencinin geleceğiyle oynuyor'
banner537

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitim Politikaları, Spor ve Kültür Sanat Komisyonu ile partinin Gençlik Meclisleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK), salgın döneminde LGS ve YKS sınavlarının erken tarihe çekilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Rantı önceleyen AKP milyonlarca öğrencinin geleceğiyle oynuyor” başlıklı açıklamada, eğitim sisteminin en köklü sorunlarından birinin merkezi yerleştirme sınavları olduğu belirtildi. 

Açıklamada, “Sınav sisteminde yeni çok boyutlu sorunlar ve eşitsizlikler oluşturdu. Milyonlarca öğrenci, veli ve öğretmen için sorunları büyüttü. LGS ve YKS gibi sınav tarihleri konusundaki yaklaşımlar ise başlı başına sorun haline geldi. Bu yıl üniversite sınavına katılacak 2,5 milyon öğrencinin hayatını ve geleceğini belirleyecek YKS sınavlarının Temmuz sonunda yapılacağı duyurulmuştu. Ancak bu tarih önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile 27-28 Haziran tarihine çekildi. Bilimsel, pedagojik ve sağlık ile ilgili hiçbir gerekçesi olmadan üstelik. Bu karar, günlerini ve gecelerini sınav tarihlerine göre planlayan, büyük basınç altındaki psikolojilerini buna göre yönetmeye çalışan öğrenciler ve aileler için büyük bir infial yarattı” ifadeleri yer aldı.

EĞİTİMDE ÖNCELİK ÖĞRENCİLERİN 

Açıklamanın devamında, “Tarihin neden öne çekildiğine dair açıklama yapılmamasına karşın, alınan kararda turizm sektörünün ihtiyaçlarının gözetildiği değerlendirmeleri öne çıkmaktadır. Salgın sürecinde insan sağlığı ve toplumun korunmasından ziyade ekonomik öncelikleri öne alan kararlara imza atan AKP iktidarı eğitim başlıklarında da benzer tavrını sürdürmektedir. Eğitimle ilgili alınacak kararlarda ve yapılacak düzenlemelerde öncelik turizm şirketlerinin, sermaye gruplarının ve özel okul sahiplerinin ihtiyaçları değil; öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı ve eğitim hakkından eşit yararlanma olmalıdır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER