Yemen'de Marib cephesindeki çatışmalarda onlarca ölü

DIŞ HABERLER-Yemen'de stratejik öneme sahip Marib cephesinde hükümet güçleriyle Husiler arasında çatışmalar devam ediyor.

Yemen'de Marib cephesindeki çatışmalarda onlarca ölü

Yemen'de stratejik öneme sahip Marib cephesinde hükümet güçleriyle Husiler arasında çatışmalar devam ediyor.

Yerel kaynaklar, Husilerin Marib'in kuzeybatı ve kuzey cephelerinde ciddi ilerleme kaydettiğini Kassara bölgesini kontrol altına aldığını bildirdi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarına rağmen İran destekli Husiler, Marib kent merkezine ilerleyişlerini sürdürüyor.

AFP'nin aktardığı bilgilere göre, çatışmalarda her iki taraftan toplam 65 kişi öldürüldü. Çatışmalarda Husilerin daha ağır kayıp veren taraf olduğu ancak bu durumun ilerleyişlerini durdurmadığı vurgulanıyor.

Petrol zengini Marib bölgesinin merkezi olan Marib şehri, aynı zamanda Suudi Arabistan destekli hükümet güçlerinin ülkenin kuzey kesimindeki son kalesi niteliğinde.

Husilerin Marib'i ele geçirerek Yemen'deki etkinliklerini artırma arayışında olduğu vurgulanıyor. Marib'e yönelik Husi saldırısı, bu yılın Şubat ayından bu yana devam ediyor.

Suudi Arabistan, Yemen'de İran destekli Husilere karşı 2015 yılında askeri operasyon başlatmıştı. Operasyonda ciddi bir kazanım elde edilemezken, Yemen'de insani kriz daha da derinleşti.

Güney Geçiş Konseyi'ni destekleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan'ın sahadaki ihtilaflarından da yararlanan Husiler, uzun süren çatışmasız dönemin ardından ilerleyişe geçmiş durumda.

Petrol zengini bölgede Husilerin ilerleyişinin, İran destekli güçlere Yemen'de avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2021, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER