Ukrayna’ya kim ne söz verdi; hangi ülke ne tür silahlar gönderdi?

Rusya'nın işgâli sonrasında Ukrayna ordusuna yapılan askerî sevkiyatta tanklar, obüsler, roketatarlar, füze sistemleri ve en önemlisi savaş uçakları ön plâna çıkıyor.

Ukrayna’ya kim ne söz verdi; hangi ülke ne tür silahlar gönderdi?

Rusya’nın Ukrayna işgâli devam ederken, birçok ülke Kiev’e İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana eşi benzeri görülmemiş bir silah ve lojistik destek sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın Rusya’nın Karadeniz filosundaki amiral gemisi Moskova’yı vurmasının arkasında ABD istihbaratı olduğu ortaya çıkmıştı. Fakat Ukrayna’ya yapılan yardım istihbaratla sınırlı değil. Birçok ülke, envanterlerindeki en önemli silah ve mühimmatları cepheye sevk ediyor. Bu da Rusya’nın sahadaki işini zorlaştırıyor ve ‘birkaç günde gelmesi beklenen zafer’ yerini uzun, yıpratıcı bekleyişlere bırakıyor. Ukrayna ordusuna yapılan askerî sevkiyatta tanklar, obüsler, roketatarlar, füze sistemleri ve belki de en önemlisi savaş uçakları ön plâna çıkıyor.

İşte şimdiye kadar Rus birliklerinin ilerleyişini önemli ölçüde durduran o silahlar:

Roketatarlar: Polonya ve Çekya, ‘bilinmeyen sayıda’ RM-70 roketatar sistemini demir yoluyla Ukrayna’ya ulaştırdı. Kamyon şasisine entegre edilen RM-70’ler yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve etkili ateş desteği sağlıyor.

Obüsler: ABD, 90 adet M-777 155 mm obüs sözü vermişti. Pentagon sözcüsü John Kirby, obüslerin yarısının Ukrayna’ya ulaştığını açıkladı. Obüsler, operasyon sahasında yoğun ateş desteği sağlamalarıyla biliniyor. Ayrıca Avustralya ve Kanada da bölgeye obüs gönderen ülkeler arasında. Estonya’dan 9 adet D-30 122 mm obüsle sevkiyata katılırken, Çekya da 77 adet DANA 152 mm kundağı motorlu obüs yolladı. Hollanda ve Fransa’nın ise taahhütleri bulunuyor.

Tanklar: Polonya’dan 240’ın üzerinde T-72M1/M1R tankı Ukrayna’ya gönderirken, Çekya aynı platformdan ‘düzinelerce’ yolladı. Slovenya’nın M-84A4 “Sniper” tankı taahhüdü bulunuyor.

Zırhlı Araçlar: Polonya’dan bir grup BWP-1, Avustralya’dan ise 20 Bushmaster zırhlı araç bölgeye ulaştı. Çekya, ABD, İngiltere ve Kanada’nın da taahhütleri var.

Anti-Gemi Füzeleri: İngiltere, Mayıs ayı içerisinde araca monteli Brimstone Sea Spear füzelerinin Ukrayna’ya teslim edileceğini duyurdu.

Hava Savunma Sistemleri: S-300PMU hava savunma sisteminin bir bataryası ve 45 füzesi, Slovakya hükümeti tarafından Kiev’e teslim edildi.

Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemleri: Çekya’nın sağladığı bir grup Strela-10 kısa menzilli füzeler şu anda Ukrayna’da. Almanya’nın 50 Flakpanzer Gepard kundağı motorlu uçaksavar silahı sözü var.

Savaş uçakları: Pentagon Sözcüsü John Kirby, Ukrayna’ya başka ülkelerin savaş uçakları verdiğini, Washington’ın ise yedek parça tedarik ettiğini açıkladı.

Helikopterler: ABD, başlangıçta Afgan hükümeti için tedarik edilen 16 Mi-17 nakliye helikopterini Ukrayna’ya teslim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER