Ukrayna yolcu uçağını düşüren İran 107 milyon dolar tazminata mahkum edildi

Kanada, 2020’de Ukrayna uçağını düşüren İran'ı 107 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

Ukrayna yolcu uçağını düşüren İran 107 milyon dolar tazminata mahkum edildi

Kanada'nın Ontario eyaletinde görülen davada, Ukrayna uçağını düşüren İran 107 milyon dolar tazminata mahkum edildi.

İran'ın 8 Ocak 2020’de düşürdüğü Ukrayna Havayolları'na ait 'Boeing 737' tipi ve '752' sefer sayılı yolcu uçağında hayatını kaybeden 63 Kanada vatandaşının 6'sının yakınlarının açtığı davada karar açıklandı. Buna göre, Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi'nden Yargıç Edward Belobaba, 6 kurbanın varisleri tarafından paylaşılmak üzere 100 milyon dolarlık cezai tazminat ödenmesine hükmetti.

Kararda, aile üyelerine rehberlik, bakım ve arkadaşlık kaybı için 1 milyon dolarla, acı için de 6 milyon dolar manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İRAN’IN YURT DIŞINDAKİ MAL VARLIKLARINA EL KONULACAK

Davayı açan Shahin Moghaddam, Mehrzad Zarei, Ali Gorji ile diğer 3 kişinin avukatı Mark Arnold, CBC’ye yaptığı açıklamada, tazminat rakamlarının tahsili için gerekeni yapacaklarını söyledi.

Arnold, ekibinin Kanada ve yurt dışındaki İran varlıklarına el koyacağını, İran'ın başka ülkelerde petrol tankerleri olduğunu ve ailelerin alacağını tahsil etmek için 'hukuk mücadelesine devam edeceklerini' ifade etti.

Arnold, "Biz bireysel mücadelemizi veriyoruz ancak Kanada hükümeti bu konuda yapması gerekeni yapmıyor. Başbakan Trudeau'yu, mağdur ailelerin mücadelesine yardımcı olmaya çağırıyorum" diye konuştu.

Kanada hükümetinin geçen yıl yayımladığı bir raporda, uçağın düşürülmesinden İran'ın "tamamen sorumlu" olduğu ve "beceriksizlik" ve "pervasızlık" sonucu yaşandığı kaydedilmişti.

İran makamları 8 Ocak 2020'deki olayda ilk olarak sorumluluğu reddetmişti. İran'ın sorumluluğuna dair kanıtlar ortaya çıkmaya başlamasının ardından, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, bir hava savunma biriminin Boeing 737-800 tipi yolcu uçağını bir Amerikan füzesiyle karıştırdığını itiraf etmişti.

Ülkenin Amerikan kuvvetlerine ev sahipliği yapan Irak'taki iki askeri üsse daha yeni balistik füze fırlatmış olmasından dolayı, İran'ın hava savunma sistemleri yüksek alarm düzeyindeydi. Füzeler beş gün önce İran devlet yönetimindeki önemli ismi General Kasım Süleymani'nin bir Amerikan insansız hava aracı saldırısında öldürülmesine misilleme için fırlatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER