Taliban’a karşı direnen Pençşir’e saldırı hazırlığı

Afganistan'ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban'a karşı Pençşir Vadisi'nde direnen guruba karşı Taliban saldırı hazırlığında olduğu belirtildi.

Taliban’a karşı direnen Pençşir’e saldırı hazırlığı

Kuzeyde Pençşir Vadisi'ne yakın bölgede yerel milis güçleri, Taliban'a karşı savaşarak üç kasabada kontrolü ele geçirdi.

Bölgedeki güçlerin komutanı Ahmed Mesud, Pazar günü yaptığı açıklamada, Taliban'la masaya oturarak barış için uzlaşmayı umduğunu; ancak bunun için "Taliban'ın aşırılıkçı uygulamalarından vazgeçmesi gerekiyor. Vazgeçmemesi halinde Afganistan ordusunun eski üyeleri ve milisleri de dahil olduğu kendisine bağlı özel birliklerle savaşmaya hazırız” dedi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Ahmed Mesud, "Taliban'ın bundan sonra ilerlenecek tek yolun müzakere olduğunu anlaması için çabalıyoruz. Bir savaş çıkmasını istemiyoruz" diye belirtti. 

Ancak görüşmeler bir sonuca ulaşamayınca Taliban, Pazar günü yüzlerce savaşçısının Pençşir'e doğru yola çıktığını duyurdu. Taliban'dan yapılan açıklamada, kuzeydeki güçlerin kontrol ettiği bölgeleri "barış içinde teslim etmeyi reddettiği için savaşmak üzere yola çıktıkları" ifade edildi.

Ahmed Mesud, merkezi olmayan ve kapsayıcı bir hükümete açık olduğunu; Taliban tarafından dayatılan her türlü rejimle savaşacağını duyurmuştu. Taliban'ın kontrolü büyük oranda ele geçirdiği son birkaç hafta içinde dağılan Afganistan ordusunun bazı askerleri silahlarıyla birlikte Pençşir'e giderek Ahmed Mesud'un birliklerine katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER