Somali'nin başkenti Mogadişu'da iç çatışmalar patlak verdi

DIŞ HABERLER-Somali'de uzun süredir devam eden siyasi krizin ardından başkent Mogadişu'da taraflar arasında çatışmaların çıktığı bildirildi.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da iç çatışmalar patlak verdi

Mepanews'te yer alan habere göre bugün öğle saatlerinde başkent Mogadişu'nun birçok bölgesinde ağır çatışmalar patlak verdi. Çatışmaların halen devam ettiği vurgulanıyor.

Çatışmalar, görev süresi biten ancak koltuğu bırakmayı reddeden Muhammed Abdullah Muhammed Fermacu'yu destekleyen askeri güçlerle, Somali Ulusal Ordusu (SUO) bünyesinde yer alan Fermacu muhalifleri arasında yaşanıyor.Orta Şabel bölgesinden Mogadişu'ya giren SUO birliklerinin, Fermacu muhalifi siyasetçilere destek verdiği ifade ediliyor.

Öte yandan Fermacu'ya bağlı istihbarat biriminin başında bulunan Fahad Yasin ile bağlantılı özel askeri birim olan "Duufan" (Tufan) birliklerinin de SUO güçleriyle çatıştığı aktarılıyor.Mogadişu'ya giren SUO birliklerinin, halkın Fermacu'ya karşı protestolarına destek verdiği de gelen bilgiler arasında. Çatışmaların taraflar arasında daha kapsamlı bir iç savaşa dönüşmesinden endişe ediliyor.

SEÇİM KRİZİ

Ülkede kabile liderlerinden oluşan delegasyonların Aralık 2020'de parlamento üyelerini seçmesi gerekiyordu.Somali, ayrımcı olmakla suçlanan "4.5 sistemi" ile idare ediliyor. Bu kapsamda ülke yönetiminde söz sahibi olan 4 büyük kabile bulunuyor.

Ancak kabile delegasyonları ve muhalefet, Muhammed Abdullah Fermacu olarak da bilinen mevcut cumhurbaşkanını, seçim kurullarını kendi müttefikleriyle doldurmakla suçladı. Bu sebeple Aralık ayında yapılması beklenen meclis seçimleri yapılamadı.Ülkenin cumhurbaşkanı, oluşturulan mecliste yapılacak seçimlerle, Mayıs 2021 tarihinde seçilecekti. Seçimlerin yapılamaması, ülkede siyasi krize sebebiyet verdi.

8 Şubat 2021 tarihi itibariyle mevcut cumhurbaşkanı Fermacu'nun görev süresi sona erdi. İkinci kez başkan olarak seçilmek isteyen Fermacu'ya karşı muhalefet ise daha şiddetli bir hal aldı. Somali'yi oluşturan federe devletlerden Puntland ve Cubaland liderleri, Fermacu'yu artık başkan olarak tanımadıklarını açıkladılar.

Öte yandan başkent Mogadişu'da bazı muhalifler Fermacu'nun görev süresinin bitişini havaya ateş açarak kutladı.Siyasi krizi aşmak için yapılan görüşmeler başarısız oldu.

'EL ŞEBAP KRİZİ FIRSATA ÇEVİRE BİLİR'

Öte yandan bölge uzmanları, ortaya çıkan güç boşluğunu Eş Şebab'ın değerlendirebileceği görüşünde. Somali'nin başkansız kalması ve siyasi bir boşluk ortaya çıkmasıyla, El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'ın etkisini artırabileceği ifade ediliyor. Geçtiğimiz süreçte ABD askerleri de ülkeyi tamamen terk etmiş, güvenlik sorumluluğu yerel güçlere bırakılmıştı.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası aktörler de Somali'deki taraflara, güç boşluğu oluşması ihtimaline karşılık bir an önce mevcut krizi aşma çağrısında bulundu. Tarafların uzlaşı görüşmeleri devam ederken, sürecin nasıl seyredeceği merak ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2021, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER