Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Rojava uyarısı

Sınır Tanımayan Doktorlar, Rojava’da yaşanan su kıtlığı nedeniyle insanların hayatlarının tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Rojava uyarısı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yayımlanan bir rapora göre, Rojava’da ciddi su krizinin yaşadığına dikkat çekilerek, su kıtlığının endişe verici boyutlara ulaştığı belirtildi.

MSF doğu Suriye'deki direktörü İbrahim Mixlac, “İnsanlar sürekli olarak kirli suyun olumsuz etkilerine maruz kalıyor. Su kıtlığı kamplara hastalık ve sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor” dedi.

Mixlac, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının giderek yaygınlaştığı bir dönemde su kıtlığı yaşanmasının virüsten korunmak için temel hijyen önlemlerine engel olduğuna dikkat çekti.

Raporda, Suriye genelinde geçen yılki bütçenin sadece yüzde 4’ünün su ve hijyen için ayrılmasının yeterli olmadığı ve mali destek eksikliğinin insanların hayat koşullarının daha da kötüleşmesine yol açtığı vurgulandı.

Su kıtlığı nedeniyle insanların hayatlarının tehlikede olduğu belirtilen raporda, Rojava’ya yardım etmek isteyen ülkelerin en kısa zamanda yardımlarını ulaştırmaları gerektiği çağrısında bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER