Rusya-Ukrayna Savaşı 8'inci gününde

Rus ordusu Karadeniz kıyısında bulunan kentlerden ilerlerken, Ukrayna, Kiev’i savurmak için köprüleri havaya uçuruyor. Rusya, ikinci tur müzakere görüşmeleri için Ukrayna heyetini beklediğini açıkladı. Ukrayna tarafı ise görüşmeler için heyetin yola çıktığını duyurdu.

Rusya-Ukrayna Savaşı 8'inci gününde

Rusya’nın Ukrayna Savaşı’nda taraflar arasında dün beklenen ikinci tur müzakere görüşmeleri bugüne ertelendi. Rusya ordusu Karadeniz kıyısında bulunan kentlerden ilerlerken, Ukrayna, başkent Kiev’i savurmak amacıyla köprüleri havaya uçuruyor. 

18.02 RUSYA-UKRAYNA GÖRÜŞMELERİNİN 2’NCİ TUTU BAŞLADI

Rusya-Ukrayna görüşmelerinin ikinci turunun Belarus’ta başladığı belirtildi.

Belarus Dışişleri’nden bir yetkili, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin, ikinci tur görüşmeler için bir araya geldiklerini belirtti. Tarafların birinci görüşmeleri Pazartesi günü Belarus-Ukrayna sınırında gerçekleşmişti.

15.40 RUSYA'DA SAVAŞ KARŞITI GAZETECİLER İŞ BIRAKTI 

Rus devlet medyasında çalışan 8 kişi, Ukrayna işgali ve savaş bölgesine haber amaçlı gönderilmeye zorlandıklarından dolayı iş bıraktı. Moscow times'ın geçtiği habere göre, Rus ordusunun resmi TV kanalı olan Zvezda ile Kanal 78 inter-vision tartışma programı sunucusu Anna Zaslavskaya, Kommersant gazetesinden Yelena Chernenko ve Izvestia gazetesinden bir muhabir iş bıraktı. 

15.00 UKRAYNA HEYETİ YOLA ÇIKTI

Ukrayna Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna heyetinin Rusya'yla görüşmeler için helikopterle yola çıktığını açıkladı. Ukrayna heyetinden Davyd Arakhamia, görüşmelerin iki saat içinde başlayacağını ve Kiev'in, diğer konulara geçmeden önce insani koridorlar açılması konusunu konuşmayı planladığını söyledi. 

14.43 MACRON PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Rusya lideri Vladimir Putin'le 90 dakikalık bir görüşme yaptığı açıklandı.

13.45 PESKOV: UKRAYNA HEYETİNİ BEKLİYORUZ 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya heyetinin müzakere görüşmesi için Ukrayna heyetini beklediğini söyledi. Peskov, “Belli ki aceleleri yok” dedi. Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz ki heyetimiz dün akşamdan verdi orada. Ukrayna müzakerelerinin dün akşam gerçekleşmesini bekliyorlardı. Sabah da bekliyorlardı. Doğrusu hâlâ bekliyorlar. Biliyorsunuz ki müzakereler başlamadı. Ukraynalı heyetin acelesi yok gibi görünüyor. Umarız bugün gelirler” dedi.

12.51 'GÖRÜŞMELER SAAT 15:00'TE BAŞLAYABİLİR'

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin ikinci turunun yeri ve tarihinin değiştirildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Rus heyetinin başkanı Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy, görüşmelerin saat 15:00'te başlayabileceğini belirtti.

12.25 LAVROV: DİYALOG OLMASINI İSTİYORUZ 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basına yaptığı açıklamalarda "Eminim, duygularımız değişecek ve Batılı ortaklarımız, mevkidaşlarımız diyalog yerinde hareket etmeye devam edecek. Biz eşitliğe dayalı bir diyalog olmasını istiyoruz. Birbirimizin çıkarlarını düşünmemiz gerekiyor" dedi. Lavrov ayrıca, Ukrayna’dan askeri tehdide izin vermeyeceklerini söyledi.  

12.20 ZELENSKİ: UKRAYNA DİRENİYOR 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, 8’inci güne giren saldırılar kaşısında Ukrayna’nın savunma hatlarının direndiğini söyledi.

11.52 ALMANYA'DAN UKRAYNA'YA SİLAH SEVKİYATI 

Almanya, Ukrayna'ya 2 bin 700 anti-hava füzesi daha göndereceğini duyurdu. 

11.47 RUSYA: GÖRÜŞMELER BİR YERE VARABİLİR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Ukrayna tarafı ile gerçekleştirdikleri barış görüşmelerinin "gelecek vaat ettiğini" söyledi. Ryabkov bunun yanında, Batı ülkelerini, Ukrayna’ya "akılsızca çok fazla silah yardımı yapmakla" eleştirdi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, ilişkilerin Ukrayna’daki durum nedeniyle çok gerilmiş olmasına karşın ABD ile diyaloğu kesme niyetinde olmadıklarını belirtti. Söz konusu görüşmelerin ikinci turunun bugün yine Belarus topraklarında gerçekleşmesi bekleniyor. 

11.05 KREMLİN'İ ELEŞTİREN RADYO KAPATILDI 

Rusya'da Kremlin'i eleştiren yayınlarıyla popüler olan radyo kanalı Echo Moskvy (Moskova'nın Yankısı) Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov, Yönetim Kurulu'nun radyonun ve internet sayfasının kapatılması kararı aldığını açıkladı. 

10.22 15 BİN RUS TURİST DÖNEMİYOR

Dominik Cumhuriyeti'nde yaklaşık 15 bin Rus turistin, uçuş yasakları nedeniyle ülkelerine dönemediği açıklandı. Ülkenin La Altagracia bölgesindeki turistlere, bir uçuş rotası ayarlanana dek otellerde kalma garantisi verildi. 

09.57 ‘1 MİLYON KİŞİ GÖÇ ETTİ’

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, bugüne kadar 1 milyon kişinin Ukrayna'dan ayrıldığını açıkladı.

06:52: METROYA SIĞINANLARIN SAYISI 15 BİNE ULAŞTI 

Kiev Metro İdaresi Müdürü Viktor Brahinski, metro istasyonlarına sığınanların sayısının 15 bine ulaştığını açıkladı.

02.20 ZELENSKİY: 9 BİN RUSYA ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bir haftada yaklaşık 9 bin Rusya askerinin öldürüldüğünü ileri sürdü. Ukraynalılar için bunun “Vatanseverlik Savaşı” olduğunu belirten Zelenskiy “İşgalciler Ukraynalılardan cevabını alacak” dedi. 

02.15 BİR AGİT PERSONELİ YAŞAMINI YİTİRDİ 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna Özel Gözlem Misyonunda görevli bir personelinin, Rus ordusunun Harkov'a düzenlediği bombardımanda öldüğünü açıkladı.

02.00 39 ÜLKE CEZA MAHKEMESİ'NE BAŞVURDU

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, aralarında İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu taraf 39 ülkeden, Ukrayna'da işlenen suçların soruşturulması için başvuru aldıklarını duyurdu. Han, ülkelerden gelen bu başvurularla Ukrayna'daki savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım suçuna ilişkin delillerin toplanmaya başladığını kaydetti.

Başvuruların ardından doğrudan soruşturmaya başlayacak Başsavcı Han, soruşturmalarının etkili şekilde devam edebilmesi için devletleri UCM'yle iş birliğine davet etti.

01.50 DÜNYA BANKASI TÜM PROGRAMLARINI DURDURDU

Dünya Bankası, Rusya ve Belarus'taki tüm programlarını durdurduğunu açıkladı. Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, 2014'ten bu yana Rusya'ya yönelik yeni kredi veya yatırımların onaylanmadığı, 2020 ortasından bu yana Belarus için de onaylanan yeni bir kredi bulunmadığı aktarıldı.

01.30 ABD YÜZLERCE STİNGER FÜZESİ GÖNDERDİ 

Amerikan medyasına konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı kongre kaynakları, ABD yönetiminin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine askeri yardım olarak yüzlerce Stinger hava savunma füzesi sağladığını ifade etti. Kaynaklar, sadece 200 adet Stinger füzesinin bu hafta içinde teslim edildiğini belirtti.

01.10 BM: EN AZ 227 SİVİL ÖLDÜ

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın saldırı başlattığı Ukrayna'da 227 sivilin öldüğünü, 525 sivilin yaralandığını, gerçek rakamın ise oldukça yüksek olduğuna inanıldığını duyurdu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ukrayna'ya saldırının başladığı 24 Şubat saat 04.00'ten 1 Mart gece yarısı 12.00'ye kadar 31 erkek, 25 kadın, 6 erkek çocuk, 3 kız çocuk ve cinsiyeti henüz bilinmeyen 6 çocuk ile 156 yetişkin olmak üzere toplam 227 sivil hayatını kaybetti, 525 sivil de yaralandı. Açıklamada, “OHCHR, gerçek rakamların oldukça yüksek olduğuna inanıyor" denildi. 

00.20 PUTİN, İSRAİL VE HİNDİSTAN BAŞBAKANIYLA GÖRÜŞTÜ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü. Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, ayrı ayrı yapılan telefon görüşmelerinde "Rusya’nın Donbas’ı korumak için özel askeri operasyonu" ele alındığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER