Rusya, Avrupa'ya gaz akışını durdurdu, doğalgaz fiyatları yükselişe geçti

Reuters, Rusya'dan Avrupa'ya gaz akışı sağlayan Yamal-Avrupa hattının durdurulduğunu yazdı. Rusya'dan arzın kesilmesine dair gelen haberlerle doğalgaz fiyatları yükselişe geçti.

Rusya, Avrupa'ya gaz akışını durdurdu, doğalgaz fiyatları yükselişe geçti

İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'dan Avrupa'ya gaz akışı sağlayan Yamal-Avrupa hattının durdurulduğunu yazdı.

Öte yandan, Gascade'in yayımladığı verilerde, perşembe günü erken saatlerde, Rusya'nın Avrupa ve Türkiye'deki gaz arzının yaklaşık yüzde 15'ini oluşturan boru hattında akışın durdurulduğu görüldü.

Ekonomi, koronavirüs pençesinden kurtulurken, istikrarsız Rusya doğalgaz arzı ve yakıta olan yüksek talep, Avrupa'da gaz fiyatlarında artışa neden oldu. Öte yandan Gazprom’dan da açıklamalar geldi. Avrupalı tüketicilerin gaz taleplerine karşılık verildiği, Rus gazına taleplerin dalgalanmada olduğu belirtildi. Yaşanan dalgalanmanın alıcıların ihtiyaçlarıyla ilişkili olduğunun da altı çizildi.

Rusya, Belarus, Polonya ve Almanya topraklarından geçen Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattı yıllık 33 milyar metreküp kapasiteye sahip bulunuyor.

Avrupa’nın en büyük tedarikçisi Rusya’dan arzın kesilmesine dair gelen haberlerle doğalgaz fiyatları yükselişe geçti.

Piyasalarda bu hafta sert volatilite yaşandı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesinde de fiyatlar yüksek seyrediyordu. İşgal sonrası Moskova’yı hedef alan yaptırımlar fiyatlarda sert volatiliteye yol açtı.

Bloomberg NEF Analisti Stefan Ulrich, “Her iki tarafın da doğalgaz ticaretini sürdürmesi için nedenleri var. Ancak yaptırımlar nedeniyle gaz akışının olumsuz etkilenme ihtimali artıyor” değerlendirmesini yaptı.

Amsterdam’da gösterge kontratlar yüzde 4.5 artışla megavatsaat başına 167.995 euroya yükseldi. Fiyatlar dün rekor kırmasının ardından yüzde 2.9 düşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2022, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER