Putin mitingde 1,5 milyon Ruble’lik mont giydi

Ukrayna işgaliyle ağır ekonomik yaptırımların hedefi olan Rusya’nın Devlet Başkanı Putin’in mitingde giydiği mont, fiyatıyla tartışma konusu oldu.

Putin mitingde 1,5 milyon Ruble’lik mont giydi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kırım’ın ilhakının 8. yılında Moskova’da on binlerce kişiye hitap ettiği mitingde giydiği İtalyan marka kışlık mont, fiyatıyla tartışma konusu oldu.

Moskova’daki Lujniki stadında düzenlenen konser ve miting Putin’in gövde gösterisine dönüştü. Sahneye gelerek stadyumu dolduranlara seslenen Putin, Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini “özel operasyon” olarak niteledi. Putin, Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası televizyon zaman zaman halka seslense de ilk kez açık alanda halkın karşısına çıktı.

MONTU FİYATIYLA KONUŞULDU 

Konuşmasında tüm Rusların ‘evrensel değerleri’ için savaştığını söyleyen Putin’in ülkesinin para birimiyle 1,5 milyon Ruble’ye yakın (yaklaşık 14 bin dolar, 210 bin TL) İtalyan Loro Piana mont giymesi gündem oldu.

Yaptırımlar nedeniyle Rusya tarihindeki en zor günleri yaşarken ve Ruble tarihi değer kaybederken Putin’in lüks tercihte bulunması sosyal medyada tartışma yarattı. Araştırmaya göre 2021’de, ortalama bir Rus vatandaşın yıllık maaşı 678 bin Ruble’ye denk geliyordu.

Rus halkı yaptırımlar nedeniyle ekonomik kriz endişesi yaşarken, Putin ise açıklamaların aksine yaptırımları ‘Rusya’nın kendi mallarını üretmesi için bir fırsat’ olarak değerlendirdiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER