Putin ile görüşen Biden: İki ülke de soğuk savaş istemiyor

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Validemir Putin ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, Rusya'nın da ABD gibi yeni bir soğuk savaşa girmek gibi bir niyetinin olmadığına dikkat çekti.

Putin ile görüşen Biden: İki ülke de soğuk savaş istemiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin’in basın toplantısı sonrası ABD Başkanı Joe Biden da gazetecilerin sorularını yanıtlamak üzere basın toplantısı düzenledi. “Başkan Putin ile yaptığımız görüşme olumluydu” diyen Biden, “Gelmemi gerektiren sebep neyse onu yaptım. Yani iki ülkenin çıkarlarını ve dünyanın çıkarlarını geliştirmek için ortak bir konuşma ve anlaşma zemini belirlemek, ABD'nin kendi çıkarlarına veya müttefiklerine karşı herhangi bir eyleme yanıt vereceğini doğrudan bildirmek ve ülkemizin önceliklerinin değerli olduğunu göstermek için geldim" diye konuştu. Biden, bazı konularda anlaşmazlıkların ortaya çıktığını ancak konuşmanın genel anlamda makul bir çerçevede kaldığını söyledi.

ABD SEÇİMLERİNE MÜDAHALE

ABD seçimlerine müdahale konusunu dile getiren Biden, “Biz ABD olarak başka ülkelerdeki seçimlere müdahale etseydik nasıl görünürdük? Rusya yaptığı müdahaleler ile kendi kredibilitesini azaltmıştır” dedi. Görüşmede silahsızlanma meselesinin de gündeme geldiğini ifade eden Biden, Putin’in çatışmaların önlenmesi ve yıkıcı silahların üretiminin engellenmesi konusunda karşılıklı işbirliği yapma konusunda isteğini teyit ettiğini aktardı. Siber güvenlik konusunda tavırlarının çok net ve katı olduğunu ifade eden Biden, “Bazı kritik altyapılara dokunulmaz. Nokta" şeklinde konuştu.  Meslektaşı ile Belarus'taki olayları da tartıştıklarını ifade eden Biden, ayrıca "Ukrayna için Minsk protokolünü izleme gereği üzerinde anlaştık" dedi.

İNSAN HAKLARINA SAYGI

Siber güvenlik, uluslararası ticaret kurallarına saygı veya insan hakları konularında Rusya'ya karşı halihazırda alınmış olan ve uluslararası kurallara aykırı eylemlerde bulunulması durumunda yenilenebilecek yaptırımlara da atıfta bulunan Biden, "Bizim çıkarımız, uluslararası kurallara saygı duyulduğu sürece Rus halkının başarılı olduğunu görmek" diye konuştu.

‘İKİ ÜLKE DE SOĞUK SAVAŞ İSTEMİYOR’

Biden, Rusya'nın da ABD gibi yeni bir soğuk savaşa girmek gibi bir niyetinin olmadığına inandığını belirterek, Putin'in de bu durumun farkında olduğunu ifade etti. Biden konuşmasında ayrıca Çin meselesine de değinerek "Rusya ile sınırı olan Çin, dünyanın önde gelen ekonomik gücü olmayı hedefliyor ve Rus ekonomisi iyi durumda değil" şeklinde konuştu.

PUTİN: GÖRÜŞME YAPICIYDI

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme sonrası açıklama yapan Putin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tekrar başladığını ve yakın zamanda iki ülkede elçiliklerin görev yerlerine döneceğini belirtti.

Görüşmede Ukrayna meselesinin de gündeme geldiğini ve Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda bir yorum yapmayacağını söyleyen Putin, “Ukrayna Minsk protokolüne uymaya hazırsa bu konuda biz de hazırız” dedi. Amerika’ya yönelik siber atakların durdurulması konusunda CNN muhabirinin sorduğu soruya yanıt olarak Putin, “Siber ataklar ile ilgili Amerika’daki bir kuruluşun yayınladığı liste var. Söz konusu listede siber atakların en çok yapıldığı ülke ABD, sonrası Latin Amerika ülkeleri, Kanada ve İngiltere yer alıyor. Rusya bu listede neredeyse görünmez durumda. Nitekim konuyla ilgili geçtiğimiz yıl ABD yönetimi ABD’ye yönelik saldırı ile ilgili bize iki defe bilgi talebinde bulunurken biz geçen yıl 45 bu yıl da 35 kez Rusya’ya yönelik saldırılara ilişkin bilgi talebinde bulunduk. Ama bu konuda bize bir yanıt verilmedi. Tabi ben bu saldırıların arkasında ABD hükümetinin olduğunu söylemiyorum” dedi.

‘FİKİR BİRLİĞİNE VARDIK’

Putin, Biden ile bu konuda ortak bir çalışmanın olabileceğini, bu meselenin ilgili ortak çalışma konusunda fikir birliğine vardıklarını sözlerine ekledi.

Kuzey Kutbu’ndaki deniz yolundan geçmek isteyen teknelerin geçişi ile ilgili sınırlama talebini kabul etmediklerini belirten Putin, bu konuda Rusya’nın kendi doğal hakkını kullandığını söyledi. Putin, bu bölgede çevrenin korunması konusunda harekete geçmeye hazır olduklarını belirtti.

Bir soru üzerine tutuklu iki ülke tutuklu vatandaşlarının değiş tokuşu konusunda da ortak bir zeminin oluşabileceğini aktaran Putin, bu konuda iki ülkenin dışişleri bakanlarının çalışacağını söyledi. Rus Muhalif lideri Alexei Navalny  ilgili bir soru üzerine de Putin, “Bu kişi Rusya'da var olan yasaları ihlal ettiğini çok iyi biliyordu, tıbbi tedavi için yurtdışına giden mükerrer bir suçlu. Rusya'da arandığını biliyordu ama geri dönmeye karar verdi” diye konuştu. Putin, gazetecilerden bu olay hakkında “taraflı bir haber” yapmamalarını istedi.

SİYASİ MUHALİFLER

Rusya'da hapsedilen siyasi muhaliflerle ilgili olarak sorulan bir soruya ise Putin, ABD’de Capitol'ün işgalini örnek göstererek cevap verdi. Yüzlerce göstericinin tutuklanması ve bir kadın göstericinin vurularak öldürülmesine dikkat çeken Putin, insan hakları konusunda Biden'ın kendisine "katil" dediğinin hatırlatılması üzerine ABD’nin ülkelerindeki polis şiddetine, Guantanamo hapishanesine veya Afganistan'daki sivillere yönelik insansız hava araçları saldırılarına bakmaları gerektiğini söyledi. Putin ileride tekrar bir görüşmenin olup olmayacağı konusunda bir konuşmanın olmadığını ifade etti.

Basın toplantısı sonrası İsviçre Hükümet Sözcüsü Guy Parmelin ile de görüşen Putin, böylesi bir görüşmeye ev sahipliği yaptıkları için İsviçre’ye teşekkürlerini iletti.

ABD Başkanı Biden’in de 19.30’da basın toplantısı yapması bekleniyor.

ÖNCE PUTİN SONRA BİDEN CENEVRE’DEN AYRILDI

Öte yandan görüşme sonrası Putin tekrar Moskava’ya dönerken, Biden’ın konvoyu da havaalanına doğru hareket etti.

CENEVRE’DE PROTESTO EYLEMLERİ

Görüşmenin yapıldığı saatlerde Cenevre’de protesto eylemleri de düzenlendi. Planpalais’de bir araya gelen Ermeniler Karabağ konusunda ABD ve Rusya’nın tutumunu kınarken, Suriyeliler ise “Yabancı güçler vatanımdan çıkın” pankartları taşıdı. Filistinliler ABD ve Rusya’nın Filistin politikalarını eleştirirken, Kürtler ise Suriye ve Irak’ta Kürtlere yönelik saldırıların son bulması için her iki ülkeyi de sorumluluk almaya çağırdı.  Binlerce kişinin katılımıyla “Her türlü emperyalizme karşı, halkların hakları ve çevre için” sloganıyla yapılan eyleme çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve demokratik kitle örgütü de katılarak destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER