Polis kurşunuyla katledilen Kürt kız çocuğu Mawda için adalet çağrısı

Aralarında Roger Waters ve Ken Loach’ın da olduğu ünlü sanatçılar, Belçika’da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Kürt kız çocuğu Mawda Shawri için adalet çağrısında bulundu

Polis kurşunuyla katledilen Kürt kız çocuğu Mawda için adalet çağrısı

17 Mayıs 2018’de göçmenleri taşıyan ve Birleşik Krallık’a doğru giden bir araç takibe alınmış, takip sırasında Belçika polisinin açtığı ateş sonucu 2 yaşındaki Kürt kız çocuğu Mawda Shawri  başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Belçika adalet iki yılı aşkın bir süre sonra, Temmuz 2019’da kararını vermişti. Mawda’nın ölümüne sebebiyet veren polisin bir ceza mahkemesi önünde “kasıtsız cinayetten” yargılanması yönünde karar almıştı. Dava 23 Kasım’da Mons’taki bir mahkemede başlayacak.Davanın başlamasından önce sanat ve kültür dünyasında birçok kişi, Mawda’nın ailesine desteğini sundu.

WATERS: YÜREĞİM O VE AİLESİ İÇİN PARÇALANIYOR

Pink Floyd grubunun solisti ve basgitaristi İngiliz müzisyen ve besteci George Roger Waters, Twitter üzerinde iki dakikalık bir görüntülü mesaj paylaştı.Waters, “Ses çıkarın. Bir çocuğun ölümünün hasır altı edilmesine izin vermeyin. Savaşın vurduğu bir ülkede doğmuş olması onun hatası değildir. Yüreğim o ve ailesi için parçalanıyor” dedi.

LOACH: HER HAYAT DİĞERLERİ KADAR DEĞERLİDİR

Ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach da görüntülü bir mesajla Belçikalı “#Justice4Mawda” derneğine desteğini ifade etti. Loach, şu mesajı verdi: Mawda’nın Belçika polisi tarafından vurularak öldürüldüğü açık. Özel durumlar ne olursa olsun, bu tartışılamazdır. İnsanlarla dolu bir minibüsü vurmayı haklı kılan koşullar nelerdir? Ve bunlar dehşetten kaçan, hayatları için korkan, Avrupa ortasında kaçan insanlar. Hayal edebileceğimiz en çok sömürülen, en tehlikede olan, en yoksul ve en savunmasız olan insanlardır. Her hayat diğerleri kadar değerlidir. Bu, Mawda, ailesi ve bazılarımızın hayal bile edemeyeceği daha büyük bir tehlikeden kaçmak için kendilerini bu kadar tehlikeye atan herkes için bir dayanışma mesajıdır.

IRKÇILIĞA KARŞI MÜCADLE DERNEĞİ

Sözkonusu dernek Mawda’nın ailesine destek için kurulurken, polis şiddeti ve ırkçılığa karşı mücadele ediyor.Belçika kültür dünyasından da tiyatro oyuncusu David Murgia, aktör Yannick Renier ve yazar Thomas Lavachery de yayınladıkları görüntülü mesajlarla derneğe desteğini ortaya koydular.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER