Pakistan, Türkiye'yle 1,5 milyar dolarlık helikopter anlaşmasını iptal etti

Pakistan, Türkiye'yle 2018’de imzaladığı ve ATAK helikopteri satışı öngören 1,5 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti.

Pakistan, Türkiye'yle 1,5 milyar dolarlık helikopter anlaşmasını iptal etti

Pakistan ordusu, Türkiye'yle 2018'de imzalanan ve 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışını öngören 1,5 milyar dolarlık anlaşmadan çekildiğini teyit etti. Türkiye'nin tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı olması öngörülen anlaşma, Ankara'nın bir NATO üyesi olarak Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alması sonrası ABD'yle yaşadığı gerilime takıldı. 

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA İPTAL EDİLDİ

Açıklama, Pakistan ordusunun sözcüsü Tümgeneral Babar İftihar, basın toplantısında gelen bir soru üzerine "Türkiye'yle anlaşmayı geçtik" diyerek anlaşmadan çekildiklerini teyit etti. İftihar, Çin'den silahlı helikopter almak için müzakerelere başladıklarını açıkladı. İftihar, "Umuyoruz ki onlardan silahlı helikopter alacağız" dedi.

Pakistan'ın, 2018 yılında ASELSAN'la imzaladığı anlaşma uyarınca 30 adet çift motorlu T-129 ATAK helikopteri alması öngörüyordu. Ancak bu helikopterlerde İngiliz firması Rolls-Royce ile Amerikan firması Honeywell'in ortaklığındaki LHTEC şirketinin ürettiği motorların kullanılması nedeniyle anlaşma ABD'nin S-400 yaptırımlarına takıldı. Donald Trump yönetimi, LHTEC şirketine motorların Pakistan'a satılması için ihracat izni vermeyi reddetti.

‘ÇİN’DEN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’

Türkiye'nin Washington'ı bu konuda ikna etmeye çalıştığı yönünde haberler yayımlanmış, Aralık 2020'de Ankara'dan Capitol Counsel isimli lobicilik firmasıyla anlaşarak LHTEC motorlarına ihracat izni verilmesini sağlamaya çalıştığı iddia edilmişti. Pakistan bu süreçte, anlaşmanın teslimat süresinin uzatılmasını kabul etmişti. 2020'den bu yanaysa, Pakistan'ın Çin'de üretilen Z-10ME silahlı helikopterlerini almayı planladığı iddia edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER