Macron: Olası Rojava operasyonuna karşı İran'ın tavrını destekliyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülke olarak bazı bölge ülkelerinin Rojava'ya yönelik askeri bir operasyonunda İran’ın muhalefetini desteklediklerini söyledi..

Macron: Olası Rojava operasyonuna karşı İran'ın tavrını destekliyoruz

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüştü. Görüşmede nükleer anlaşma, bölgesel gelişmeler, küresel enerji ve gıda krizi ele alındı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Reisi ile yaptığı görüşmede “Suriye’ye yönelik askeri bir operasyonda İran’ın muhalefetini destekliyoruz” dedi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Reisi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile nükleer anlaşma, bölgesel gelişmeler, küresel enerji ve gıda krizi gibi konulara ilişkin yaklaşık iki saat süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımların dünya ekonomisine zarar verdiğini belirten Reisi, "Birçok ülke ile ekonomik ve siyasi alanlarda önemli ilişkiler geliştiriyor ve anlaşmalar imzalıyoruz. ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlar dünya ekonomisine de zarar veriyor" dediği belirtildi.

İran resmi ajansdı Tesnim’e göre İran'ın bölgede istikrar ve güvenliğin korunmasında önemli bir rol oynadığını belirten Reisi, "Terör ile mücadele ve ülkelerin bağımsızlık ile toprak bütünlüklerinin korunmasında İran'ın rolü olmasaydı bugün IŞİD terör örgütü Avrupa'da hilafetini ilan etmiş olurdu. Bölgesel sorunların tek çözüm yolu bölge ülkelerine bağlıdır ve dışarıdan herhangi bir müdahale istikrar ve güvenliğe zarar verir. Tahran yönetimi, Ukrayna savaşı başta olmak üzere diplomasi konusunda her türlü yardıma hazır" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise İran'ın bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasındaki rolüne işaret ederek, "Fransa olarak bazı bölge ülkelerinin Suriye’ye yönelik askeri bir operasyonunda İran’ın muhalefetini destekliyoruz. Nükleer anlaşmanın ise çözüme kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER