Kongo’da DSÖ yetkilileri kadınlara tecavüz mü etti?

Kongo’da 51 kadın, DSÖ’de çalıştığını söyleyen erkekler tarafından tecavüze uğradıklarını söyledi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı görevlileri ve UNICEF yetkilileri tarafından da cinsel saldırıya maruz bırakıldıklarını ifade ettiler

Kongo’da DSÖ yetkilileri kadınlara tecavüz mü etti?

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 51 kadın, 2018-2020 Ebola salgını sırasında Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) çalıştığını söyleyen erkekler tarafından tecavüze uğradıklarını söyledi.

Kadınların çoğu, çok sayıda erkeğin kendilerini para karşılığında cinsel ilişkiye zorladığını dile getirdi. Sağlıkçılara destek için kısa vadeli sözleşmelerle işe alınan kadınlar, zorlamaları reddettiklerinde ise sözleşmelerinin feshedildiğini ya da işlerini sonlandırmakla tehdit edildiklerini söyledi.

Aralarında UNICEF, OXFAM’da var

New Humanitarian ve Thomson Reuters Vakfı tarafından yürütülen ve bir yıl süren soruşturmada ayrıca, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres), OXFAM, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Kongo Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan suistimaller de tespit edildi.

Soruşturmada yaklaşık 30 kadın, DSÖ’de görev yaptığını söyleyen erkeklerin cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Sekiz kadın ise, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nda çalışan erkekler tarafından süistimal edildiklerini aktardı.

Reuters’ın haberinde, cinsel saldırıda bulunan erkeklerin çoğunun prezervatif kullanmadığı ve en az iki kadının cinsel saldırı sonucu hamile kaldığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER