Haiti Cumhurbaşkanı öldürüldü

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise evinde suikasta uğrayarak hayatını kaybetti.

Haiti Cumhurbaşkanı öldürüldü

Reuters'ta yer alan habere göre, kimliği belirlenemeyen bir grup gece saatlerinde Haiti Cumhurbaşkanı Moise'nin konutuna girdi. Moise, saldırganlar tarafından vurulup öldürüldü. Moise'nin eşinin de saldırıda yaralandığı ve hastanede olduğu kaydedildi. 

JOVENEL MOISE KİMDİR?

Merkez sağ çizgideki Haitili Kel Kafalılar Partisi (Parti Haitien Tet Kale) üyesi Jovenel Moise, 2017’den bu yana devlet başkanlığını yürütüyordu. Parti Haitien Tet Kale, bir önceki Devlet Başkanı Michel Joseph Martelly’nin 2012’de kurulmasında rol oynadığı bir parti. İş insanı Moise’yi devlet başkanlığı adaylığına öneren de Martelly idi. Tarım politikalarını merkeze alan merkez sağ bir partiden gelen Martelly’nin adayı olarak Moise de seçim kampanyasını, nüfusun yüzde 50’sinin kırsal kesimde yaşadığı Haiti’de ekonominin biyo-ekolojik tarımla gelişebileceği söylemi üzerine kurdu. Moise, 2015’teki seçimlerin (Katılım yüzde 28) ilk turunda yüzde 32,8 oy alarak birinci oldu. Ancak gözlemcilerin de uyarılarıyla seçimlerin hileli olduğu iddiasıyla binlerce kişi sokaklara çıktı ve seçimin ikinci turu ertelendi. Moise, katılımın yüzde 18’de kaldığı 2016 seçimlerinde yüzde 55,6 oy alarak devlet başkanı oldu.

Göreve geldiğinden bu yana meşruiyet ve yolsuzluk tartışmalarının odağında olan Moise, 2019'daki protestoların başlamasından 8 gün sonra yaptığı açıklamada yeniden diyalog çağrısında bulunarak ülkesinde barış ve istikrarı sağlamak için mücadele etmeyi sürdüreceğini söylemişti. Moise, protestolara yönelik polis saldırılarında hayatını kaybeden kişiler için başsağlığı dilemiş ama “Ülkeyi kendi çıkarları için kullanmak isteyen haydutlara bırakmayacağı” ifadelerini kullanmıştı. Muhalefet, Moise’nin bu açıklamalarını ve diyalog çağrısını yetersiz bulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER