Fransa’da Macron yeniden cumhurbaşkanı seçildi

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda aşırı sağcı Marine Le Pen ile karşı karşıya gelen Emmanuel Macron oyların yüzde 58'ini alarak yeniden seçildi.

Fransa’da Macron yeniden cumhurbaşkanı seçildi

Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeniden seçildi.

İlk sonuçlara göre Macron oyların yüzde 58’ini aldı. Le Pen ise yüzde 42.4 oy aldı.

Marine Le Pen’den ilk açıklama geldi, “Maç henüz bitmedi. Savaşmaya devam edeceğim. Bu sonuçlar siyasi hareketimiz için bir zaferdir” dedi.

Seçime katılım oranı yüzde 71,8 oldu. Seçime katılmayanların oranı yüzde 28,2 olarak belirlendi. Bu, 1969’dan bu yana en yüksek oran olarak kaydedildi.

44 yaşındaki Macron, ikinci kez bu göreve seçilen üçüncü cumhurbaşkanı olacak. Daha önce François Mitterrand ve Jacques Chirac iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı.

RESMİ SONUÇ 27 NİSAN’DA AÇIKLANACAK

İçişleri Bakanlığının oy sayımına ilişkin verileri gelecek saatlerde açıklamaya başlamasıyla Macron’un galibiyetinin gece saatlerinde resmen netleşmesi bekleniyor. Yasal resmi sonuçlar ise Anayasa Konseyi tarafından 27 Nisan’da açıklanacak.

2017’de yapılan cumhurbaşkanı seçiminde Macron, Le Pen’i geride bırakarak oylarını yüzde 66,06’sını alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Le Pen yüzde 33,9 oy almıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER