Fransa’da bıçaklı saldırı: 3 kişi yaşamını yitirdi

Türkiye ile gerilim yaşayan Fransa'nın Nice kentinde bir bıçaklı saldırı meydana geldi. Kilise yakınlarında yaşanan saldırıda, 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Fransa’da bıçaklı saldırı: 3 kişi yaşamını yitirdi

Türkiye ile Fransa arasında gerilim tırmanırken, Fransa'nın Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında bıçaklı bir saldırı olayı yaşandı. Fransız medyası 3 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu. Reuters, polis kaynaklarına dayandırarak saldırıda bir kadının başı kesilerek, bir erkeğin ise boğazı kesilerek öldürüldüğünü aktardı. Polis, hayatını kaybedenlerin sayısının 3'e çıktığını açıkladı. Birden fazla yaralı olduğu belirtildi. 

Le Figaro gazetesinin polis kaynaklarından aktardığı habere göre, hayatını kaybeden kadınlardan biri kilise içinde, diğer ise yolda bulundu. Hayatını kaybeden üçüncü kişinin ise bir erkek olduğu belirtildi. 

MACRON BAKANLARI TOPLADI

Fransa Terörle Mücadele Birimi, bıçaklı saldırıyı soruşturmak için göreve çağrıldı.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, terör saldırısı olduğuna dair şüphelerin olduğunu, bir şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da kriz değerlendirmesi için bakanları topladı. Nice Belediye Başkanı Estrosi, Macron'un Nice'e gelip incelemelerde bulunacağını ifade etti.

ÖĞRETMEN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ 

Fransa'nın başkenti Paris'te de 16 Ekim'de ifade özgürlüğüyle ilgili dersinde Hz. Muhammed Peygamberin karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü. Fransa hükümeti, saldırıdan sonra “radikal İslam’la mücadele etmek” için operasyonların artırılacağını kaydetmişti. 

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun son sayısında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ilgili yayımlanan karikatürden sonra Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerilim tırmanmıştı. Erdoğan ve hükümet yetkilileri, Macron ve Fransa'ya dönük sert tepki göstermişti. 

4 YIL ÖNCE DE SALDIRI OLMUŞTU 

Nice kentinde 2016 yılında Bastille Günü kutlamaları sırasında 30 kişinin hayatını kaybettiği bir saldırı olmuştu. Kutlamalar sırasında kalabalığın arasına giren bir kamyon en az 30 kişinin hayatını kaybetmesine, 100'ü aşkın kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.(MA)

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER