Fransa'da 'Erdoğan Özel' yayını öncesi Kürt dernek ve evlerine baskın

Fransa devlet televizyonunda bu akşam yayımlanacak "Erdoğan Özel" programı öncesinde ülkenin üç ayrı kentinde Kürtlere ait dernek ve evlere yapılan baskınlarda 12 kişi gözaltına alındı.

Fransa'da 'Erdoğan Özel' yayını öncesi Kürt dernek ve evlerine baskın

Fransa’nın başkenti Paris ile Marsilya ve Dragunyan kentlerinde bu sabah Kürtlere ait kurum ve evlere yönelik polis operasyonları yapıldı. Marsilya’daki operasyonlarda kentteki Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde kapısı kırılarak içeriye girildikten sonra arama yapıldı. Merkezin bitişinde yer alan market ile birlikte kimi evlere yapılan baskınlarda 6 kişi gözaltına alındı. 

Yapılan gözaltılara yönelik tepkilerini göstermek üzere arama yapılan Merkez’in önüne gelenler, yolu trafiğe kapatarak protesto eylemi yaptı.

Diğer kentlerde yapılan operasyonlarla birlikte gözaltına alınların sayısının 12’yi bulduğu beliretiliyır.

Operasyon ve gözaltılar Fransa devlet televizyonu France 5'te bu akşam yayımlanacak “Erdoğan Özel” programının öncesinde yaşanması dikkat çekti.

Türkiye-Fransa ilişkilerinin mercek altına alınacağı programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapılmış bir söyleşiye de yer verilecek. Bu söyleşi, her iki siyasetçinin 2 Mart'ta gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından gerçekleştirilmişti. 

Programda ayrıca "Erdoğan: Avrupa'ya kafa tutan Sultan" adlı bir belgesel de yayımlanacak. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER