Eliyas: Şengal'de yeni bir fermana geçit vermeyeceğiz

Irak, Hewler ve Türkiye arasında yapılan anlaşmalarla Şengal'de 2014'te gerçekleşen saldırıların benzerlerine kapı aralanmak istendiğini belirten Sinûne Halk Meclisi Eşbaşkanı Xwedêda Eliyas,"Buna geçit vermeyeceğiz" dedi.

Eliyas: Şengal'de yeni bir fermana geçit vermeyeceğiz

Irak merkezi hükümeti ile Federe Kürdistan Bölgesi arasında 9 Ekim 2020 imzalanan “Şengal Anlaşması”ndan sonra yabancı güçlerin hedefi halinde gelen Şengal’de hareketlilik sürüyor. Bölgeye merkezi hükümet tarafından 10 bin civarında askeri güç konuşlandırılırken halk da Şengal'de asayiş dışında güç bulunmasını istemiyor. Türkiye'nin de bölgeye dair tehditleri sürüyor. Şengalliler, talepleri doğrultusunda başlattıkları eylemlerine 67 gündür devam ediyor. Êzîdxan Asayişi’ne destek için kurulan direniş çadırında eylemlerini sürdüren Şengalliler, asayişin etrafında kenetlenmiş durumda. 

Bölgedeki gelişmeleri Sinûne Halk Meclisi Eşbaşkanı Xwedêda Eliyas Mezopotamya Ajansı'na değerlendirdi.

'PLANLARA KARŞI DURACAĞIZ'

Erbil ve Bağdat arasında imzalanan “Şengal Anlaşması”nın Şengal’i satın alma planının bir parçası olduğunu belirten Eliyas, anlaşmanın her iki tarafın çıkarları üzerine yapıldığını ve halkın buna karşı tavrını net şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Eliyas, "Bu iki güç, Êzidîlerin bu anlaşmaya karşı tavırlarını gördükten sonra, her zaman olduğu gibi olayı Ankara’ya havale etti. Bundan hemen sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tehditleri başladı. Ama şu çok iyi bilinmelidir ki; Şengal’de ne Erdoğan’ın, ne Bağdat’ın ne de Erbil’in önüne koyduğu planlar gerçekleşmeyecektir. Bizler bunu kabul etmeyeceğiz ve buna karşı durmaya devam edeceğiz. Şengal’de oluşturulan iradenin tekrardan parçalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Şengal topraklarında bu planlara geçit vermeyeceğiz” dedi.  

'KAPI AÇILMAK İSTENİYOR'

“Bizi 74 defa fermandan geçiren bir akıl ve zihniyete nasıl izin verebiliriz?” diye soran Eliyas, “Erdoğan Şengal’de nasıl bir iradenin oluştuğunu bilmediği için çok rahat tehditlerde bulunabiliyor. Eğer burada ki örgütlü iradeyi görseydi bugün tehditlerde bulunmazdı. Hiç kimse kendini kandırmasın. Ezidîler bugün örgütlüdür ve tehdit olarak gördüğü her şeye karşı duruş sergiliyor. Bu en meşru hakkımızdır. Şengal’de özerklik ve örgütlülük inşa edilmiştir. Êzidîler kendini yönetmede başarılı bir seviyeye ulaşmışlardır. Hem askeri alanda hem de güvenlik anlamında örgütlenmişlerdir. Hiçbir güç bu örgütlülüğü bozamaz. 2014’de yaşatılanlara kapı açılmak isteniliyor. Ama biz buna geçit vermeyeceğiz” ifadesinde bulundu. 

'TOPRAĞIMIZ İÇİN DİRENİYORUZ'

KDP'nin asıl planının peşmerge ve Türkiye askerlerini Şengal Dağı'na yerleştirmek olduğunu söyleyen Eliyas, Êzidîler olarak bu kirli politikalara karşı ses çıkarttıklarını vurgulayarak, "Ezidîler ne Erdoğan’ın tehditlerinden, ne Irak hükümetinin tehditlerinden ne de KDP’nin tehditlerinden korkacak bir halk değildir. Hiçbir tehdit küllerinden yeniden yaratılmış bir iradeyi bitiremez. Tankları, topları ve askerleri bizi korkutmaz. Biz toprağımız ve hakkımız olan için direniyoruz. Olası bir saldırıya karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Êzidî iradesini hiçbir sistem kıracak güçte değiliz" diye konuştu.  

Devam ettirdikleri direnişin tüm saldırılara karşı kalkan olacağını vurgulayan Eliyas, sözlerini şöyle tamamladı: "Bundan dolayı da burada bütün uluslararası güçlere sesleniyoruz; Bir Êzidî katliamına daha göz yummayın. Soykırım planına karşı insanım ve vicdan sahibiyim diyen her bir bireyin buna karşı durması gerekir. Olası bir kırımın önüne geçmek hepimizin elindedir.” 

MA / Zeynep Durgut

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER