Çin aşısı olan yüzlerce sağlık çalışanına Covid-19 bulaştı

Endonezya'da Sinovac aşısı olan yüzlerce sağlık çalışanının ölümünün ardından Tayland'da da aynı aşının uygulandığı yüzlerce sağlık çalışanlarına koronavirüs bulaştı.

Çin aşısı olan yüzlerce sağlık çalışanına Covid-19 bulaştı

Salgının başladığı günlerde Türkiye ve Endonezya gibi sağlık çalışanlarına Sinovac aşısını yapan Tayland’da iki doz Koronavirüs aşısı olan yüzlerce sağlık çalışanı ve doktora Koronavirüsün bulaştığı ortaya çıktı.

Tayland Sağlık Bakanlığı iki doz Koronavirüs aşısı olan 618 sağlık çalışanına Koronavirüs bulaştığını duyurdu. Bakanlık Nisan ayından Temmuz ayına kadar 618 insana virüsün bulaştığını duyururken, “Bir hemşire yaşamını yitirdi. Bir diğer sağlık çalışanının durumu ise ağır” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nda görevli kıdemli yönetici Sopon Iamsirithawon, “Üçüncü doz risk altındaki sağlık çalışanlarının bağışıklığını kuvvetlendirecektir. Ya AstraZeneca kullanılacak ya da mRNA türü aşılardan biri kullanılacak” dedi.

Salgının başladığı günden beri 336.371 insana bulaşan Koronavirüse bağlı sebeplerle 2711 insan yaşamını yitirdi. Bugün Güneydoğu Asya ülkesinde yapılan açıklamada ise 9.418 insana Koronavirüsün bulaştığı belirtildi. Yetkililer 91 kişinin de Koronavirüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Sağlık çalışanlarına Şubat ayında Sinovac aşısı veren Tayland’da Haziran ayında AstraZeneca aşısı verilmeye başlandı. Ülke, bu ayın sonunda ABD’den gelecek 1.5 milyon Pfizer-BioNTech aşısı bağışını beklerken Ekim ayında da sipariş edilen 20 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının gelmesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2021, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER