CANLI BLOG / Rusya- Ukrayna Savaşı 10'uncu gününde

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine NATO’nun aksine silah yerine diyalog çarıları artıyor. Meksika, Ukrayna’nın silah talebini reddederek, insani yardım yapacağını açıkladı. Zelenskiy ise, bundan sonra öleceklerden NATO’nun sorumlu olacağını söyledi.

CANLI BLOG / Rusya- Ukrayna Savaşı 10'uncu gününde

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi kent kent ileriyor. Yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün artarken, göç edenlerin sayısı bir milyonu geçti. Avrupa ülkeleri, bir yandan Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar getirirken diğer yandan Ukrayna’ya silah göndermeyi sürdürüyor. ABD, AB ve NATO’nun silah desteğinin aksine diyalog çarğıları da artmaya başladı. Meksika devletti, Ukrayna’nın silah talebini insani yardım desteğiyle cevapladı. Rusya ve Ukrayna'daki gün içinde yaşanan gelişmeler şöyle: 

20.10 MÜZAKERELERİN ÜÇÜNCU TURU PAZARTESİ YAPILACAK

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin 3. tur görüşmesinin Pazartesi günü yapılacağı duyuruldu.

19.10 ‘HERSON'DAKİ ASKERİ ÜSSÜ ELE GEÇİRDİK’

Rusya Savunma Bakanlığı, Herson yakınlarındaki Radensk bölgesinde yer alan Ukrayna ordusuna ait askeri üssün kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu.

19.00 DE RUSYA'DAKİ FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALDI

 İtalyan devlet televizyonu RAI, Putin'in, Ukrayna işgaline ilişkin "sahte bilgi yayanlara" 15 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemeyi onaylamasının ardından ülkedeki faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

18.30 BM: 1 MİLYON 368 BİN 864 GÖÇ ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle 24 Şubat-4 Mart arasında yaklaşık 1 milyon 368 bin 864 mültecinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yaptığı açıklamaya göre, mültecilerin yarıdan fazlası Polonya'ya sığındı.

Buna göre Polonya'ya 756 bin 303, Macaristan'a 157 bin 4, Moldova'ya 103 bin 254, Slovakya'ya 101 bin 529, Romanya'ya 63 bin 192, Rusya'ya 53 bin 300, Belarus'a 406 ve diğer Avrupa ülkelerine ise 133 bin 876 mültecinin geçiş yaptığı aktarılan açıklamada, bu rakamlara ilave olarak Donetsk ve Luhansk bölgelerinden 18-23 Şubat'ta 96 bin kişinin de Rusya'ya geçtiği kaydedildi.

18.09 RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'nin yaptırım politikalarına karşılık sert misilleme önlemleri almaya hazırlandığını açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, İngiltere'ye dönük yaptırım kararı alma hazırlığı olduğu belirtildi. Açıklamada, "Londra'nın başrolde oynadığı, hatta ana rolü oynamadığı yaptırım çılgınlığı, bize misilleme amaçlı orantılı sert önlemler almaktan başka seçenek bırakmıyor. Bu, kuşkusuz, İngiltere'nin Rusya'daki çıkarlarının altını oymak olacaktır" denildi.

17.44 RUSYA MERKEZ BANKASI: HACKER SALDIRILARI ALTINDAYIZ

Rusya Merkez Bankası (CBR) online işlemlerinin hacker saldırıları altında olduğunu açıkladı. Açıklamada, "Şu anda telekom sağlayıcılarının kanallarına yönelik artan DDoS saldırılarından dolayı Hızlı Ödeme Sistemi'nin işlemlerinde kısa süreli bir yavaşlama söz konusu olabilir. Bu, fonların güvenliğini etkilemiyor" dedi.

14.08 UKRAYNA: NATO RUS BASKISINA BOYUN EĞİYOR

NATO'nun uçuşa yasak bölge isteğini geri çevirdiği Ukrayna’nın Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, NATO ittifakını Rus baskısına boyun eğmekle suçladı. Kuleba, NATO'nun "Ukraynalıların daha önce hayal ettiği güç olmadığını" söyledi.

13.35 GAZPROM: AVRUPA'YA GAZ TEDARİKİ DEVAM EDİYOR

Rusya'nın en büyük enerji şirketi Gazprom, Avrupa'ya gaz tedarikinin "aynı seviyede" devam ettiğini açıkladı.

13.19 KREMLİN: ABD VE AB, RUSYA'YI İZOLE EDEMEZ

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov gazetecilere açıklamalarda bulundu. Peskov, açıklamasında ABD ve AB'nin yaptırım kararlarına tepki gösterdi. Peskov, yaptırım kararlarının "tecrit" anlamına geldiği yönündeki yorumlara ilişkin gelen soruya "Dünya, Avrupa ve ABD’nin herhangi bir ülkeyi, özellikle Rusya kadar büyük bir ülkeyi izole edemeyecek kadar büyük, bu nedenle bunu tecrit olarak değerlendirmiyoruz ve tecrit demememiz gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

11.56 ‘VOLNOVAKHA’NIN YÜZDE 90’I HASAR GÖRDÜ’

Ukrayna Parlamentosu üyesi Dmitro Lubinets, Volnovakha kentinin yüzde 90'ının Rus bombardımanı nedeniyle hasar gördüğünü ve sokaklarda cesetler olduğunu söyledi. 

11.49 RUSYA VE BELARUS'UN BALTIK KONSEYİ ÜYELİĞİ ASKIYA ALINDI

Rusya ve Belarus'un, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından 1992 yılında kurulan Baltık Denizi Devletleri Konseyi'ndeki (CBSS) üyelikleri askıya alındı. CBSS üyesi ülkeler şöyle: Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya ve İsveç.

11.10 ABD DIŞİŞLERİ BAKANI POLONYA'DA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna krizi nedeniyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı diplomatik ziyaretlerinin ardından Polonya'ya gitti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Başkan Yardımcısı Kamala Harris de 9-11 Mart tarihlerinde Varşova ve Budapeşte'ye ziyarette bulunacak. ABD Başkanı Joe Biden dün Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'yla telefonda görüşmüştü.

09.38 İKİ KENTTE GEÇİCİ ATEŞKES

Rusya Savunma Bakanlığı, saat 10.00 itibarıyla (Moskova saatiyle) Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. 

08.12 BATI MEDYASI RUSYA’DA FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALDI 

BBC, CNN ve Bloomberg gibi büyük haber kurumları, Putin'in Ukrayna’daki savaşa ilişkin "sahte bilgi yayanlara" 15 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemeyi onaylamasının ardından Rusya'daki faaliyetleri askıya aldıklarını duyurdu. The Washington Post da güvenlik gerekçesiyle Rusya'daki muhabirlerinin imzasını kullanmayacağını açıkladı. 

07.45 MARİUPOL ŞEHRİ ‘BLOKE EDİLDİ’ 

Mariupol Belediye Başkanı, Rusya'nın şehri 'bloke ettiğini' ifade etti. Belediye Başkanı Boyçenko daha önce şehirde su, ısıtma ve elektrik olmadığı konusunda uyarıda bulunmuştu; ayrıca gıda ihtiyaçları oluşmaya başladığını bildirmişti. Boyçenko, bir ateşkes ilan edilmesini ve şehre yardım girebilmesi için yardım koridoru oluşturulmasını istedi.

04.10 SİLAH YERİNE İNSANİ YARDIM 

Ukrayna Parlamentosunun silah desteğine olumsuz yanıt veren Meksika, sadece insani yardımda bulunacağını bildirdi. Ulusal Saray'daki günlük basın toplantısında konuşan Andres Manuel Lopez Obrador, Rusya-Ukrayna savaşında çözümün diplomasiden geçtiğini dile getirerek, "Biz hiçbir yere silah göndermiyoruz, biz barışçılız. Vatandaşlara koruma ve insani yardım yapılacak" dedi.

02.55 TUNUS’TAN DİYALOG ÇAĞRISI 

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, Ukrayna'da yaşanan krizin en ideal çözümünün diyalog ve müzakere yolu olduğunu belirtti.

00.30 ZELENSKİY'DEN NATO'YA TEPKİ: HEPSİ SİZİN YÜZÜNÜZDEN ÖLECEK

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “uçuşa yasak bölge” kararı almayan NATO'yu eleştirdi. Zelenskiy, “Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna'nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek!” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2022, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER