Canlı blog | Çatışmalar sürüyor; Rusya ve Ukrayna'da son gelişmeler

Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’a sabahın erken saatlerinde başlattığı kara operasyonu tüm dünyanın gündemine oturdu. Batı devletleri üst üste çağrı, yaptırım ve görüşmeler sürdürürken, Çin’den Rusya’ya destek açıklaması geldi.

Canlı blog | Çatışmalar sürüyor; Rusya ve Ukrayna'da son gelişmeler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbass'a “özel operasyonun” emrini verdikten sonra karadan Ukrayna’ya asker girişi yapıldı. Operasyon tüm dünyanın gündemine oturdu. Batılı devletler üst üste çağrı, yaptırım ve görüşmeler sürdürürken, Çin’den Rusya’ya destek açıklaması geldi.  Rusya ve Ukrayna bağlantılı gelişmeler dakika dakika şöyle: 

19.00 ÇEKYA RUSLARA VİZE VERMEYİ DURDURDU

Çekya Başbakanı Petr Fiala, Rus vatandaşlarına vize verilmesinin tamamen durdurduğunu belirtti.

18.57 RUSYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU’NDAN ÖNLEM

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, protesto eylemleri nedeniyle diplomatik temsilcilik çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığını açıkladı.

18.54 KİEV’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve gece saatlerinde şehir içinde seyahat edilemeyeceğini duyurdu.

18.06 POLONYA: MÜLTECİLERİ KABUL ETMEYE HAZIRIZ

Polonya İçişleri Bakanı Pavel Szefernaker, ülkeye taşınmaya karar veren Ukraynalıları kabul etmeye hazır olduklarını bildirdi.

17.48 ÇERNOBİL NÜKLEER TESİSİ ALANINA GİRİLDİ

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Rus güçlerinin Belarus tarafından Çernobil nükleer tesisi sahasına girdiğini açıkladı.

17.32 RUSYA DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Halen uluslararası hukuk ve sorumluluklara dönme şansımızın olduğunu umuyoruz. Rusya her zaman diyalog için hazır. ABD ve NATO ile gerilim üzerine detaylı görüşme yaptık" dedi.

17.27 BİDEN YAPTIRIMLARI AÇIKLAYACAK 

ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün Türkiye saati ile 20.00'de Ukrayna'ya işgal başlatan Rusya'ya yeni yaptırımları aktaran bir konuşma yapması bekleniyor. Biden'ın açıklayacağı yaptırımlar arasında ileri teknoloji ve finans sektörünü hedef alan maddeler olabileceği belirtildi.

17.14 OPERASYON UZUN SÜRMEYECEK

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Krasov, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Rusya'nın Donbass'taki özel operasyonunun uzun sürmeyeceğini, Putin’in ulusa sesleniş konuşmasında da buna vurgu yaptığını söyledi.

16.58 ZELENSKİ: ERDOĞAN’LA SOMUT YARDIMLARI KONUŞTUM

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “anti-Putin” koalisyonu oluşturduklarını belirterek "Von der Leyen, Macron, Nehammer ve Erdoğan ile ordumuz için somut yaptırımlar ve somut yardımlar hakkında konuştum. Kararlı eylemler bekliyoruz" dedi. 

16.57 AKAR, UKRAYNA MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki son gelişmeler ele alındı.

16.48 BİDEN ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİNİ TOPLAYACAK

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik konseyini topladığı belirtildi.

16.30  RUSYA: DONBASS'TA 4 BAYRAKTAR İHA DÜŞÜRÜLDÜ

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Donbass’ta Ukrayna ordusuna ait bir askeri helikopter ve Türkiye’nin yaptığı 4 Bayraktar TB-2 tipi insansız hava aracı düşürdüğünü duyurdu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus komutanlarından Ukrayna askerlerine saygı çerçevesinde davranmalarını istedi.

16.29 LAVROV: HALKIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK AMAÇLI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna konusunda aldığı tedbir ve kararların, Rusya halkının güvenliğini sağlamak amaçlı olduğunu belirtti.

16.28 AK BAŞKANI MİCHEL’DEN BELARUS’A ÇAĞRI

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Belarus'a Rusya'nın yanında olmaması için çağrıda bulundu. Michel "Rusya'nın yıkıcı eylemini takip etmeme seçeneğiniz var. Komşunuz Ukrayna'ya karşı bu nedensiz trajedinin bir parçası olmama şansınız var" dedi.

 16.25 ZAHAROVA: BU BİR SAVAŞIN BAŞLANGICI DEĞİL

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova açıklama yaparak, “Birincisi, bu bir savaşın başlangıcı değil, bu çok önemli. Bizim istediğimiz, büyüyüp küresel bir savaşa dönüşebilecek olayların gelişmesini engellemek. İkincisi, bu, aslında savaşın bitişi. Bilmeyenler için söylemek isterim ki bu savaş sekiz senedir sürüyordu. Kan dökülmesine sebep olan ve sivillerin ölümüne yol açan bir savaştan söz ediyorum" dedi. 

16.18  UKRAYNA'DAN MÜTTEFİKLERİNE: İLİŞKİLERİNİZİ KESİN

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, müttefiklerinden Rusya'yla diplomatik ilişkileri kesmelerini istedi. Kuleba Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ukrayna, Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesti. Tüm ortaklarımızı da aynısını yapmaya çağırıyorum. Bu somut adımla Ukrayna'nın yanında olduğunuzu ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en bariz saldırganlığı koşulsuz olarak reddettiğinizi göstereceksiniz" dedi.

16.16 REUTERS: ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ ST. PETERSBURG'DAN ALINACAK

Reuters'a konuşan bir kaynak, UEFA'nın bu sene Rusya'nın St. Petersburg kentinde oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi final maçını değiştireceğini söyledi.

16.10     SCHOLZ: PUTİN BÜYÜK HATA YAPTI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in büyük bir hata yaptığını söyledi. Scholz, “bugünün Ukrayna için korkunç, Avrupa için ise karanlık bir gün” diyerek, "Putin büyük bir hata yaptı" dedi. Putin'i saldırıyı derhal durdurmaya ve birliklerini Ukrayna'dan çekmeye çağıran Alman Şansölye, "Putin, Ukrayna'ya yönelik saldırısıyla bir kez daha uluslararası hukuku açıkça ihlal etmiş oldu. Bu komşularına acı ve yıkım getirir. Sayısız insanın hayatını tehlikeye atıyor. Bunu yaparken kıtamızdaki barış düzenini de sorguluyor. Bunların hiçbirinin gerekçesi yok, bu Putin'in savaşı" diye konuştu.

16.01     MACRON: DÖNÜM NOKTASI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının Avrupa tarihinde bir dönüm noktası olduğunu” söyledi. Fransa'nın Ukrayna'nın yanında olduğunu belirten Macron, “Rusya'nın adımlarının kıta için kalıcı ve derin etkileri olacağını” ifade etti. Macron, "Bu savaş eylemine zayıflık göstermeden, soğukkanlılık, kararlılık ve birlikle yanıt vereceğiz" dedi. 

15.15 ZELENSKİY: RUSYA HİTLER GİBİ

Ukrayna Devlet Başkan Volodimir Zelenskiy, televizyonda yaptığı açıklamalarda Rusya'nın Ukrayna'ya "kurnazca bir şekilde" saldırdığını söyledi. Zelenski, Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Adolf Hitler'i gibi hareket ettiğini ifade etti.

15.28 UÇAK VE HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna polisi, Ukrayna ordusuna ait bir savaş uçağının düşürüldüğü ve beş kişinin öldüğü belirtirken, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, başkent Kiev yakınlarındaki Gostomel kasabasında 2 Rus helikopteri vurduğunu duyurdu.

15.10 FSB: SINIR GÜÇLERİ GÖREV YERLERİNİ TERK ETTİ

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yetkilileri, Ukrayna Sınır Servisi personelinin Rusya-Ukrayna sınırı boyunca tüm görev yerlerini tamamen terk ettiklerini duyurdu.

15.03  RUS GÜÇLERİ KİEV’İN KUZEYİNDEN İÇERİ GİRDİ

Ukrayna sınır muhafızları, Rus güçlerinin Kiev bölgesinin kuzeyinden içeri girdiğini duyurdu.

14.41 NATO SEKRETERİ: ÇARIŞMANIN SINIRIMIZA SIÇRAMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Ukrayna'da askeri bulunmadığını ve gönderme planının da olmadığını söyledi. Çarpışmanın ittifak sınırlarına sıçramaması için plan yaptıklarını açıklayan Stoltenberg, NATO'nun, doğu kanadına daha fazla hava, deniz ve kara unsuru konuşlandıracağını belirtti. 

 14.40 KIZIL MEYDAN’A GİRİŞLER YASAKLANDI

 Rusya İçişleri Bakanlığı, Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan'a girişlerin yasaklandığını duyurdu.

14.31 G7 ÜLKELERİ BİR ARAYA GELECEK

 G7 liderleri, Ukrayna'yı görüşmek üzere bir araya gelecek

14.22 NATO YARIN TOPLANACAK

NATO üyesi 30 ülkenin liderleri Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini görüşmek üzere yarın Brüksel'de bir araya gelecek.

14.20 PESKOV: KİEV'İN NAZİLERDEN TEMİZLENMESİ HEDEFLENİYOR

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, operasyonun süresinin ilerlemelere ve amaçlarına ulaşmasına bağlı olduğunu, “ideal olarak Kiev'in Nazilerden temizlenmesi” ve askeri potansiyelinin etkisiz hale getirilmesini hedeflediklerini söyledi. Ukrayna’yı işgal etmediklerini savunan Peskov, Putin'in Ukrayna'dan tarafsız statüsünü korumasını ve saldırı amaçlı silahlara ev sahipliği yapmamasını istediğini geçmişte dile getirdiğini söyledi. 

14.10 HDP: EGEMENLİK MÜCADELESİNİN SON HALKASI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Rusya- Ukrayna arasında 2014’ten beri devam eden gerilimin güncel gelişmelerle büyük bir savaşın kapısını araladığını belirterek, “Ukrayna'da yaşananlar NATO ve Rusya arasındaki egemenlik mücadelesinin son halkasıdır” açıklaması yaptı. 

14.09 KREMLİN: PUTİN KARAR VERECEK

Kremlin tarafından yapılan açıklamada, "Operasyonun ne kadar süreceğine Putin karar verecek" denildi.

14.05 ERDOĞAN, ZELENSKİY’LE GÖRÜŞTÜ

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, güvenlik zirvesi sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştüğü bildirildi.

14.03 TÜRKİYE: OPERASYONU REDDEDİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Beştepe’de Erdoğan başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinin ardından açıklama yaparak, "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna'ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz"  diye belirtti. 

14.00 TASS: RUS KARGO GEMİSİ VURULDU

Rus kaynaklı Tass ajansı Azov Denizi'nde iki Rus sivil kargo gemisinin Ukrayna ordusu tarafından füzeyle hedef alındığını duyurdu. 

13.53 POLONYA YARALILAR İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR 

Polonya Sağlık Bakanı, Ukrayna'dan yaralıların gelmesi ihtimaline karşı hastanelerde hazırlık yapıldığını söyledi.

13.52 'ODESSA'DA 18 KİŞİ ÖLDÜ'

Reuters, Ukrayna'nın liman kenti Odessa'ya yapılan füze saldırısında en az 18 kişinin öldüğü ileri sürüldü. 

13.47 BELARUS, HAVA SAHASINI KAPATTI

 Belarus Savunma Bakanlığı, güvenlik sebebiyle hava sahasının bir kısmını yolcu uçaklarına kapatma kararı aldıklarını açıkladı. Bu karara göre Vısokoye, Baranoviç, Osipoviç, Kriçev ve devlet sınırının Vısokoye’ye kadar olan güney kısmı uçuşlara kapatıldı.

NATO: KARAR ALDIK

13.46: NATO, "Washington Antlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca müttefiklerle istişarede bulunarak, caydırıcılığı ve savunmayı güçlendirmek için ek adım kararı aldık" açıklamasını yaptı.

13.45 MACRON’DAN NATO ÇAĞRISI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "olabilecek ne kısa sürede" NATO zirvesi toplanması talebinde bulundu.

13.36 ZELENSKİY SEFERBERLİK TASARISINI SUNDU

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, genel seferberlik tasarısını Ukrayna Parlamentosu'na sundu.

13.26 ASKERİ TESİSLER FÜZELERİN HEDEFİ OLDU 

Ukrayna İçişleri Bakanlığından bir yetkili, başkent Kiev dahil olmak üzere çok sayıda kentte askeri tesislerin Rus füze saldırılarının hedefi olduğunu açıkladı.

13.12 UKRAYNA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: HUKUKİ TEMELLER OLUŞTURULUYOR 

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasily Bodnar, "Montrö Anlaşması, boğazların kapatılmasında önemli hukuki temeller oluşturuyor" açıklamasını yaptı.

13.00 RUS ASKERLERİ UKRAYNA’DA 

Ukrayna’dan olduğu belirtilen bazı görüntüler Rus tanklarının Ukrayna’da olduğunu gösterdi. 

12.56 İRAN: KRİZ NATO PROVOKASYONUNDAN KAYNAKLANDI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ukrayna krizinin 'NATO provokasyonlarından kaynaklandığını' belirtti. İranlı bakan, "Ukrayna'da savaş bir çözüm değil" diyerek, siyasi ve demokratik bir çözüm çağrısında bulundu.

12.51 RUSYA: SAVAŞ UÇAKLARI KULLANILMADI 

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Rusya ordusunun, karşı saldırıya geçen Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Lugansk Halk Cumhuriyeti güçlerine destek verdiğini” belirtti. Konaşenkov, buna karşın Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna kentlerine ve sivillere karşı füze, savaş uçakları ya da havan topu mermileri kullanmadığını söyledi. 

12.43 '40'TAN FAZLA UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin ofisinden yapılan açıklamada, 40'tan fazla Ukrayna askerinin öldüğü, onlarca askerin de yaralandığı belirtildi. 

12.37 ZELENSKİY: İSTEYEN HERKESE SİLAH VERECEĞİZ

Halka sesleniş konuşması yapan Zelenskiy, Rusya ile diplomatik ilişkileri kestiklerini belirterek "İsteyen herkese silah vereceğiz" dedi. Zelenskiy, savaş karşıtı Rusya vatandaşlarına sokağa çıkma çağrısı yaparken, "Düşman ağır kayıplar verdi" ifadelerini kullandı.

12.25 LUKAŞENKO: İHTİYAÇ DUYULURSA ASKERLERİMİZ OPERASYONA KATILABİLİR

Belarus lideri Aleksander Lukaşenko, 'ihtiyaç duyulması halinde' Belarus askerlerinin Rusya'nın askeri operasyonuna katılabileceğini söyledi. 

12.12 KİEV: YILDIRIM BOMBARDIMANI OLMAYACAK

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensiy'nin ofisinden bir danışman, Reuters'a yaptığı açıklamada "Durum kontrol altında, bir yıldırım bombardımanı olmayacak" dedi.

12.01 UKRAYNA MERKEZ BANKASI NAKİT PARA ÇEKMEYİ SINIRLANDIRDI

Ukrayna Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, nakit para çekme imkanlarının sınırlandırıldığı duyuruldu. Buna göre, bir gün içinde sadece 100 bin Ukrayna Grivnası (yaklaşık 2 bin 975 euro) çekilebilecek. Bunun yanı sıra ülkede döviz çekmek yasaklandı. 

11.59 AB: STRATEJİK SEKTÖRLERE VE BANKALARA YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'in Rusya'nın 'stratejik sektörlerine ve bankalarına karşı' yaptırım uygulayacağını duyurdu. Von der Leyen, "Bugünün ilerleyen saatlerinde Avrupa liderlerine onaylamaları için büyük ve hedefli bir yaptırım paketi sunacağız. Bu paketle, Rusya'nın kilit öneme sahip teknolojilere ve pazarlara erişimini engelleyerek Rus ekonomisinin stratejik sektörlerini hedef alacağız" dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, "Rusya'ya yönelik yaptırımlar ve borsalardaki çöküşün Almanya açısından sonuçları olacak" diye konuştu.

11.47 UKRAYNA ORDUSU: 50 RUS ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda yaklaşık 50 Rus askerinin öldürüldüğünü, altı Rus uçağının imha edildiğini açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanı ise eli silah tutan herkesi ülkeyi savunmaya çağırdıklarını açıkladı.

11.40 BELARUS: ASKERLERİMİZ OPERASYONA KATILMIYOR 

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Rusya'nın Ukrayna operasyonuna Belarus askerlerinin katılmadığını söyledi. Ukrayna sınır muhafızları, Rusya askerlerinin ülkeye Belarus sınırından da girdiğini açıklamıştı.

Lukaşenko, Rusya ile Ukrayna arasında Belarus'un başkenti Minsk'te görüşme yapılmasını da önerdi.

11.38 LİTVANYA'DA OHAL TAVSİYESİ

Litvanya'da olağanüstü hal tartışması başladı. Cumhurbaşkanlığının parlamentodan OHAL ilanı talep edeceği belirtildi. 

11.35 FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİNİ TARTIŞIYOR

 Rusya'nın harekatı sonrası Finlandiya'da NATO üyeliği tartışmaları yeniden alevlendi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkenin NATO üyeliğine hemen başvurması gerektiği yönündeki çağrıların anlaşılır olduğunu ama 'gerçek dünyaya ait olmadığını' söyledi. Niinistö, Rusya'nın adımını kınadığını belirtti.

10.51 RUSYA: KENTLERİ HEDEF ALMIYORUZ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, operasyonda kentlerin hedef alınmadığı ve sivillerin tehdit altında olmadığı belirtildi. Bakanlık, Ukrayna güçleri tarafından uçak ve helikopterlerinin düşürüldüğü iddialarını da yeniden yalanladı.

10.50 UKRAYNA: SEKİZ KİŞİ ÖLDÜ

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rusya'nın operasyonu sırasında şu ana kadar sekiz kişinin öldüğünü, dokuz kişinin yaralandığını açıkladı. 

10.46 ZELENSKİY'DEN BATI'YA 'HAVA SAHASINI KAPATIN' ÇAĞRISI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batı ülkelerine hava sahasını kapatma çağrısında bulundu. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hava sahasını kapatın” dedi. Ukrayna lideri, ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbaknı Boris Johnson dahil birkaç dünya lideriyle telefon görüşmelerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

10.40 ÇİN DIŞİŞLERİ: SİLAH VERMEYECEĞİZ

Çin Dışişleri Bakanlığı Ukrayna'da taraflara itidal çağrısında bulunurken, "ABD'nin aksine diğer tarafa silah vermeyeceğiz" açıklaması yaptı.

09.56 ZELENSKİY: PUTİN DEVLETİMİZİ YOK ETMEK İSTİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yeni bir açıklama yaptı. "Putin devletimizi yok etmek istiyor" diyen Zelenskiy, dünya liderlerine Putin'in şahsının hedef alınması da dahil, yeni yaptırım çağrısında bulunduğunu söyledi.  

09.52 AYRILIKÇILAR LUGANSK'TA İKİ KENTİ ELE GEÇİRDİ

Lugansk Halk Cumhuriyeti'ndeki Rusya destekli ayrılıkçılar, Ukrayna kuvvetlerinin elindeki Sçastye ve Stanitsa Luganskaya kentlerinde kontrolü ele geçirdiklerini duyurdu.

09.44 AB'DEN RUSYA'YA: BU SAVAŞI DERHAL DURDURUN

 AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, "Bu savaşı derhal durdurun" çağrısında bulundu. Michel, sosyal medya mesajında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptığını, Ukrayna ile dayanışma mesajı verdiğini bildirdi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı askeri müdahalesini en kuvvetli şekilde kınadığını yineleyen Michel, bugün hem AB Liderler Zirvesi'nin yapılacağını hem de G7 liderlerinin görüşeceğini aktardı. Michel, bu toplantılarda Rusya'nın yasa dışı eylemlerine karşı yeni adımların görüşüleceğini belirterek "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bu savaşı derhal durdurma çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

09.26 CNN, BELARUS ÜZERİNDEN GİRDİĞİ İDDİA EDİLEN RUS TANKLARININ GÖRÜNTÜSÜNÜ YAYINLADI

CNN televizyonu, Ukrayna'ya Belarus sınırından girdiği iddia edilen zırhlı araçların görüntülerini yayınladı. Rusya, Ukrayna'ya Belarus sınırından da girdiğine dair Kiev'den gelen açıklama konusunda henüz yorum yapmış değil.

Öte yandan, Ukrayna ordusu Rusya'nın ülkeye Kırım üzerinden de teçhizat taşımakta olduğunu duyurdu.

09.16 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: UKRAYNA'NIN ALTYAPISI NÖTRALİZE EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın hava üssü altyapısının nötralize edildiği, ülkenin hava savunmasının geriletildiğini açıkladı. 

09.07 RUSYA: UÇAĞIMIZ DÜŞÜRÜLMEDİ

Rusya, Ukrayna ordusu tarafından bir uçağının düşürüldüğünü reddetti. 

08.48 UKRAYNA ORDUSU: RUS UÇAĞINI DÜŞÜRDÜK

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki Lugansk'da beş Rus uçağı ile bir helikopterin düşürüldüğünü açıkladı.

08.39 UKRAYNA: BELARUS SINIRINDAN DA SALDIRI DÜZENLENDİ

 Ukrayna sınır muhafızlarından yapılan açıklamada, Rus askerlerinin Rusya'nın yanı sıra Belarus sınırından da saldırdığı belirtildi. Sınır birliklerine, devriye birliklerine ve kontrol noktalarına havan topu, ağır teçhizat ve küçük silahlarla saldırı düzenlendiği aktarıldı.

08.37 RUSYA, UÇUŞLARI DURDURDU

Rusya, Ukrayna sınırındaki kentlerdeki havalimanlarından yapılacak iç hat uçuşlarını 2 Mart'a kadar durdurdu. Açıklamaya göre, sınır bölgesi Rostov'daki şu kentlerden uçuşlar askıya alındı: Rostov-on-Don, Krasnodar, Anapa, Gelendzhik, Belgorod, Voronezh ve Stavropol. 

08.29 UKRAYNA ORDUSU: RUS ASKERLERİ ODESSA'YA GİRMEDİ

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada Odessa kentine Rus askerlerinin girdiğine dair haberlerin yalan olduğu belirtildi. 

08.20 BIDEN: ZELENSKİY DESTEK İSTEDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya'nın Ukrayna topraklarına askeri operasyonunu kınadı ve ABD'nin Ukrayna'ya desteğini yineledi. Biden yaptığı yazılı açıklamada, "Rus askeri kuvvetlerinin gereksiz ve gayrimeşru saldırılarını kınadım" ifadesini kullanan Biden, bugünkü BM Güvenlik Konseyi Toplantısı dahil uluslararası alanda yapılacak kınamalar konusunda Zelenskiy'i bilgilendirdiğini aktardı.

Biden açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Zelenskiy benden dünya liderlerini, Putin'in alçakça saldırısına açıkça karşı çıkamaya ve Ukrayna halkına destek vermeye çağırmamı istedi. Yarın (bugün) G7 liderleri ile görüşeceğim, ABD ile ortakları ve müttefikleri Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacak. Ukrayna'ya ve Ukrayna halkına destek ve yardım sağlamayı sürdüreceğiz."

08.19 KİEV'DE SİREN SESLERİ

Görgü tanıkları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de siren sesleri duyulduğunu belirtiyor. 

Donetsk'teki liman kenti Mariupol'dan da peş peşe iki patlama haberi geldi.

08.12 INTERFAX: AYRILIKÇILAR DONETSK'TE UKRAYNA ORDUSUNA SALDIRI BAŞLATTI

Rus haber ajansı Interfax, Donetsk'teki Rusya yanlısı ayrılıkçıların temas hattında Ukrayna güçlerine karşı saldırı başlattığını uyardı. 

08.11 AB: RUSYA'DAN HESAP SORACAĞIZ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 'gayrımeşru' saldırısı nedeniyle Moskova'dan hesap soracaklarını söyledi. Von der Leyen, saldırının provokasyon yapılmadan gerçekleştiğini belirterek, "Kremlin'den hesap soracağız" dedi. AB ülkesi liderlerin bugün Brüksel'de biraraya gelmesi bekleniyor. 

07.51 ZELENSKİY: RUSYA FÜZELERLE SALDIRIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkenin birçok kentinde patlamalar meydana geldiğini açıkladı. "Rusya altyapımıza ve sınır muhafızlarımıza füze saldırıları düzenledi" diyen Zelenskiy, ülkenin tamamında sıkıyönetim ilan ettiklerini açıkladı.

07.42 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: KENTLERİ FÜZELERLE HEDEF ALMIYORUZ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna kentlerinin füzelerle ve top atışlarıyla hedef alındığı iddiasını reddetti. Açıklamada, Ukrayna'nın askeri altyapısının, hava savunmasının ve hava kuvvetlerinin hedef gözetilerek vurulduğu belirtildi.

07.40 KİEV'DE PATLAMA SESLERİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev'den patlama sesleri gelmesi sonrası halka evde kalmaları için çağrı yapıldı.

07.38 UKRAYNA DIŞİŞLERİ: AMAÇ DEVLETİ YOK ETMEK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, Rusya'nın 'topyekûn bir işgal' başlattığını savundu. Kuleba, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Putin Ukrayna'da tam kapsamlı bir işgal başlattı. Barışçıl Ukrayna kentleri saldırıya uğruyor. Bu saldırganca bir savaş. Ukrayna kendisini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin'i durdurabilir ve durdurmalı. Harekete geçmenin zamanı, şimdi" ifadelerini kullandı. 

07.20 BM'DEN PUTİN'E ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Putin'e Donbas'taki askerlerini geri çağırmaya çağrısı yaptı.

07.12 NATO ÜLKELERİ BİR ARAYA GELECEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın saldırısını görüşmek üzere NATO ülkeleriyle bir araya geleceklerini açıkladı.

07.00 RUSYA BM BÜYÜKELÇİSİ: BU BİR SAVAŞ DEĞİL

Ukrayna'nın BM Büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, Rusya'nın savaş ilan ettiğini ve bunu durdurmanın Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Kyslytsya, "Savaş suçluları için araf yoktur, doğrudan cehenneme giderler" dedi. Rusya BM Büyükelçisi Vassily Nebizia ise, "Bu bir savaş değil, askeri operasyon" açıklaması yaptı. Nebizia, operasyonun Ukrayna halkına karşı değil Kiev'deki juntaya karşı olduğunu söyledi. 

06.30 BİDEN'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, gelişmeleri Beyaz Saray'dan takip ettiğini belirterek, "Rusya'nın karşılaşacağı sonuçları perşembe günü açıklayacağım" açıklaması yaptı. Biden, bu sonuçlar için NATO ile işbirliği içinde hareket edeceğini söyledi.

ABD Başkanı, "Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya'dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir" dedi. ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER