Bir haftada 11 intihar

Federe Kürdistan’daki kapmplarda kalanlar arasında zorluklar nedeniyle intihara sürüklenenlerin sayısı artıyor. Sadece Duhok’ta son 8 gün içerisinde 11 kişi intihar etti

Bir haftada 11 intihar

Federe Kürdistan Yönetimi ve kaynakları Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani, Mesud Barzani gibi isimler ve bağlı KDP kadrolarıyla paylaşılırken, intihara sürüklenenlerin sayısı artıyor. Rûdaw’ın haberine göre sadece Duhok’ta son 8 gün içerisinde 11 kişi intihar etti. Hayatına son verenlerden 7’si ise Êzidî gençler. Yaşları 16 ile 30 arasında değişen gençlerden 7’si Duhok’ta Êzidî Kürtlerin yaşadığı kamplarda ikamet ediyordu. Sivil toplum kuruluşları, intihar nedenlerini kötü ekonomik koşullar, kamp yaşamının zorlukları ve sosyal medya ağlarının kötü kullanılmasına bağlıyor.

Êzidî kadınların gelişimi üzerine çalışmalar yürüten DAK yöneticilerinden Sozan Sefer, Êzidî Kürt gençlerin sorunlarının çözümü için böyle bir kongre yapmayı amaçladıklarını söyledi. Êzidî Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ) yazılı açıklama yaparak şunları kaydetti: “Ferman esnasında en çok acı çeken, satılan, yakılan ve işkenceye maruz kalan Êzidî kadınlar oldu. Ancak bugün bu katliamların hesabını soran da yine Êzidî kadınlar oluyor. İşte bu yüzden biz Êzidî kadınların büyük sorumluluğu var. Öfkemizi işgalcilere ve bizi soykırımdan geçirmek isteyen güçlere vermeliyiz. Kimse düşmanın Êzidî kadınlar üzerinden geliştirmek istediği kirli plana destek olmamalıdır. İntihar çözüm değildir. Bizler örgütlü kadınlar olarak tüm sorunları çözmek ve dayanışmak için hazırız.”

KAYNAKLAR AİLEYE AKIYOR

KDP yönetimi mültecilerin yaşam koşullarını iyileştireceğine, ekonomik imkanlar sağlayacağına önemli miktarda olan petrol-doğalgaz gelirlerini, sınır ticareti gelirlerini KDP bürokrasisi içinde yağmalıyor. Mültecilerin Şengal’e dönüşünü sağlayıp, otonomi ve yerinden yönetimi teşvik edip destekleyeceğine Türkiye ile Irak’la anlaşmalar yapıp, ordu ve istihbaratın Şengal’i işgal etmesi için çalışmalar yapan KDP, Şengal ve Rojava etrafına büyük paralar harcayıp karakollar ve üsler kuruyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER