Biden’a direniş beklemediği yerden geldi: İsrail, Suudi Arabistan ve BAE

Ukrayna işgali, ABD ile Arap ortakları arasındaki petrol-güvenlik anlaşmasının ne kadar yıprandığını açıkça ortaya koydu, Amerika'nın bölgede kalıcı gücü hakkında şüpheler doğurdu.

Biden’a direniş beklemediği yerden geldi: İsrail, Suudi Arabistan ve BAE

OPEC'in fiili lideri Suudi Arabistan, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından arz endişeleri nedeniyle varil başına 110 doları aşan ham petrol fiyatlarını dizginlemek için ABD yönetiminin yaptığı daha fazla petrol pompalama taleplerini geri çevirdi.

ABD birliklerine ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri, ABD çabalarını görmezden geldi ve BM Güvenlik Konseyi'nin Rus işgalini kınayan kararında çekimser kaldı.

Wall Street Journal’ın konuya ilişkin haberinde Biden’ın bu ülkeleri Putin karşıtı koalisyona dahil etme çabalarının başarılı olmadığı ve özellikle Suudi Arabistan ve BAE ilişkilerde ciddi bir soğumanın göze çarptığına işaret edildi.

İSRAİL'DEN DE RET

Ukrayna'nın büyükelçisi Yevgen Korniychuk'a göre, ABD'nin bölgedeki en yakın müttefiki İsrail bile Ukrayna'nın silah ve kask ve koruyucu yelek gibi diğer askeri teçhizat talebini reddetti. İsrailli yetkililer, İsrail'in Moskova'ya karşı çok açık bir şekilde taraf seçmenin Suriye'deki Rus güçlerini, Suriye'deki İran destekli milislere karşı uzun süredir devam eden hava harekâtına müdahale ederek karşılık vermeye sevk edeceğinden korktuğunu söyledi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili, bölgedeki diplomatik tepkinin Washington'un tercih edeceğinden daha temkinli olduğunu söyledi. Ancak yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çatışmayı uzatması halinde enerji piyasalarını sakinleştirme ve ekonomik şoklardan kaçınma adımları konusunda kamuoyunda görünenden çok daha fazla anlaşma olduğunu söyledi.

"ABD ve küresel ekonomiye yönelik riski azaltırken Rusya ve Putin'e maksimum baskı uyguladığımızdan emin olmaya odaklandık" diyen yetkili, Suudiler ve diğerleri ile üst düzey görüşmelerin "Koordinasyon içindeyiz ve birbirimizin eylemlerini anlıyoruz.” diye duruma açıklık getirmeye çalıştı.

KATAR'DAN DOĞAL GAZ ÇIKIŞI

Suudi Arabistan, ABD'nin önceki ek petrol arzı taleplerini geri çevirirken Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü yetkilileri, grubun herhangi bir önlemi görüşmediklerini söyledi. Bu arada, yakın zamanda ABD tarafından NATO dışı büyük bir müttefik olarak ortaya çıkan Katar (Suudiler veya BAE'ye verilmeyen bir unvan)  Rusya'nın doğal gaz arzındaki olası kesintileri doldurmaya yardımcı olmak için bazı gaz sevkiyatlarını Asya'dan Avrupa'ya yönlendirmeye açık olduğunu ifade etti. 

ABD'NİN KALICI GÜCÜ HAKKINDA ŞÜPHELER

Bununla birlikte, Ukrayna işgali, ABD ile Arap ortakları arasındaki petrol-güvenlik anlaşmasının ne kadar yıprandığını açıkça ortaya koydu, Amerika'nın bölgede kalıcı gücü hakkında şüpheler doğurdu. ABD'nin geçen yaz Afganistan'dan aniden çekilmesi ve uzun vadeli dış politika hedefi olan Çin'e yönelmesi, bölgesel ortaklarının çoğunu yeni güvenlik ve ekonomik bağlar aramaya itti.

Rusya son yıllarda bu boşluğu doldurmak için adımlar attı. Moskova, ham petrol fiyatlarındaki yükselişi körüklemeye yardımcı olan bir anlaşmada arzı daha iyi yönetmek için Orta Doğu'daki önemli petrol üreticileriyle bir araya geldi. Suudi Arabistan'ın ana egemen fonu ve petrol şirketi ile ortaklıklar kurdu. Rusya, Suriye ve Libya iç savaşlarına güçlü adamların yanında müdahale ederken, komşularının tehdidi altındaki Basra Körfezi ülkelerine ABD silahlarına alternatifler sundu.

OPEC, RUSYA İLE ANLAŞMASINI TEHLİKEYE ATMAK İSTEMİYOR

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Orta Doğu Enstitüsü'nün kıdemli üyelerinden Karen Young, "Putin, Orta Doğu'daki liderlerle ABD'nin milyarlar harcamasına rağmen başaramadığı bir koz yaratmayı başardı. ABD için gerçek bir şok olduğunu düşünüyorum” yorumu yaptı.

Riyad'daki yetkililer, Suudi Arabistan'ın liderliğindeki petrol karteli OPEC ve OPEC+’nın Rusya ile aralarındaki anlaşmayı tehlikeye atmak istemediğini söyledi. Her ay günde 400 bin varil üretim artışına izin veren bu anlaşma, petrol fiyatlarındaki artışı durdurmak için çok az şey yaptı ve IEA'ya göre Suudiler paylarından daha az petrol pompaladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, pazar günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, Riyad'ın Moskova ile petrol üretim seviyeleri konusunda bir anlaşmayı sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi. Üst düzey bir Suudi yetkili, "Suudi Arabistan herhangi bir adım atmaya ve bu ittifakı tehlikeye atmaya gerek görmüyor" dedi.

ABD'NİN RİYAD'I ETKİLEME ÇABASI

ABD'nin Riyad'ı etkileme çabaları, Başkan Biden ile 2018'de Suudi gazeteci Jamal Khashoggi'nin ölümündeki rolü nedeniyle ABD başkanı tarafından dışlanan Prens Muhammed arasındaki gergin ilişkiler yüzünden iyice karmaşıklaştı.

Bir Suudi danışman, "Biden'ın MBS'yi Suudi Arabistan'ın fiili lideri olarak kabul etmeyi reddetmesi, MBS'nin bazı aksaklıklara rağmen kendisine daha yakın olan Putin'in tarafını tutma kararını kolaylaştırıyor" dedi.

Biden yönetimi Suudilerle ilişkileri yeniden kurmak için çalışıyor, Riyad'a üst düzey delegasyonlar gönderiyor. ABD'li yetkili, Biden ile Suudi Arabistan Kralı Salman arasında 24 telefon görüşmesi olduğunu söyledi.

Yönetimin BAE ile ilişkileri ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in doğrudan çağrılarına rağmen, BAE'nin Moskova'nın işgalini kınayan bir BM Güvenlik Konseyi oylamasında çekimser kalmasıyla daha da soğumuş göründü.

BAE'nin Washington'dan uzaklaştığının bir başka işareti, ülkenin fiili hükümdarı Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed al Nahyan Salı günü Putin ile telefonda “ikili ilişkiler”, enerji piyasası ve “Ukrayna'daki gelişmeler” hakkında konuşması oldu.

Yine Salı günü, Ukrayna büyükelçiliği bir Facebook paylaşımında  BAE.’nin Ukraynalı turistlerin Orta Doğu ticaret ve turizm merkezine vizesiz seyahatlerini askıya aldığını duyurdu. Ukrayna vatandaşlarının şimdi ülkeyi ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Ukrayna'nın İsrail Büyükelçisi Korniychuk, Ukrayna'nın İsrail'den silah talebinin, Ukrayna'nın kendisini Rus füzelerine karşı savunmasına yardımcı olacak sistemleri içerdiğini, ancak İsrail'in daha kısa menzilli roketleri ve füzeleri engellemek için tasarlanan Demir Kubbe sistemini içermediğini söyledi: “Öz savunma silahlarına çok ihtiyacımız var. İsrail'in tüm taleplerimizi olumlu bir şekilde dikkate alacağını umuyorum."

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER