Biden: Bölmeyi değil, birleştirmeyi hedefleyen başkan olacağım

ABD başkanı seçilen Joe Biden, “Bu ülkede ve dünyada yarına karşı güven görüyoruz. Ben bölmeyi değil, birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım” dedi. Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise “Ben bu ofiste ilk kadın olabilirim ama sonuncusu olmayacağım" diye konuştu.

Biden: Bölmeyi değil, birleştirmeyi hedefleyen başkan olacağım

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başkanlık seçimlerini kazanan Demokrat aday Joe Biden, yardımcı olarak seçilen ilk kadın ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile halkın karşısına çıktı. Demokrasi ve birlik mesajı veren Biden’in açıklamaları şöyle: “Bu ülkede ve dünyada yarına karşı güven görüyoruz. Ben bölmeyi değil, birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım. Hepinizin güvenini kazanmak için çalışacağım. Eyaletleri kırmızı ve mavi olarak görmeyeceğim. Hayatımın en büyük onuru bu. Bu kadar Amerikalı bu vizyona oy verdi. Bunu gerçekleştirmek bizim en önemli görevimiz. Ben Jill'in kocasıyım, onun desteği olmadan burada olamazdım. Jill bir anne, bir eğitimci. Harika bir first lady olacak. Harika bir başkan yardımcısı ile ülkeyi yönetmenin onurunu yaşayacağım. Kendisi Güney Asyalı, beyaz olmayan ilk kadın Başkan Yardımcısı. Bana ABD'de bir şeylerin mümkün olmadığını sakın söylemeyin.

‘AMERİKA'YI BİRLEŞTİRMENİN ZAMANI’ 

Başkan Trump'a oy veren herkesin hayal kırıklığını anlayabiliyorum. Ama bence birbirimize şans verelim. Amerika'yı birleştirmenin zamanı geldi. Amerika bence bizden şunu istedi, adaleti, ahlakı, umudu geri getirmemizi istedi. Virüsle savaşı kazanmamızı istedi. İklimi kontrol altına alarak gezegeni korumamızı istediler. Demokrasiyi savunmak, bu ülkede herkese eşit bir şans sunmak istedi. Covid-19 ile mücadelede hiçbir fırsatı kaçırmayacağım. Bana oy verenler kadar bana oy vermeyenler için de çalışacağım.”

Biden, ilk icraatını da şöyle duyurdu: “Pazartesi günü ilk işim Covid geçiş ekibi için bilim insanları atamak olacak. İşimiz Covid-19’u kontrol altına alarak başlıyor. Bu salgını ters yöne çevirmek için bütün çabamı ve sözümü yerine getireceğim.”

HARRİS: SON KADIN OLMAYACAĞIM

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, seçilmesinin önemine değinerek, “Ben bu ofiste ilk kadın olabilirim ama sonuncusu olmayacağım. Bizi izleyen her küçük kız çocuğu şunu görüyor ki, bu ülke olasılıklar ülkesi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER