BAE üçüncü doza başladı: Çin aşısı yeterli antikor oluşturmadı

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) sağlık otoriteleri, Çin yapımı aşının bazı vakalarda yeterli koruyucu antikor oluşturmaması üzerine Sinopharm aşısınının üçüncü dozunu uygulamaya başladı.

BAE üçüncü doza başladı: Çin aşısı yeterli antikor oluşturmadı

BAE Çin aşısının birincil test alanı olarak hizmet etti. Aşı aynı zamanda Macaristan, Sırbistan, Pakistan ve başka yerlerde kullanılıyor.

Sinopharm’ı BAE ve Ortadoğu’daki başka ülkelerde koordine eden şirket G42 Healthcare, bilimsel bir çalışmanın parçası olarak seçilmiş bir gruba bağışıklık sistemine etkisini gözlemlemek için üçüncü dozun uygulanmaya başladığını söyledi.

Wall Street Journal’ın haberine göre yetkililer bu konuda açıklama yapmadı. Ancak WSJ’nin ulaştığı ve üçüncü dozu aldığı belirlenen sekiz kişi kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi. Çoğu devlet kurumlarında çalışan sekiz kişi herhangi bir bilimsel çalışmaya katılmadıklarını ve antikorlar için test edilmediklerini belirtti.

Sinopharm aşı denemesinin baş araştırmacısı Dr. Nawal al Kaabi’nin üçüncü dozlarla ilgili soruya “Resmi değil ve rutin olarak yapılmaz” yönünde yanıt vermesi dikkat çekti.

Çin’in geliştirdiği Sinopharm aşısının üçüncü faz klinik çalışmalarından elde edilen ayrıntılı, hakemli bir sonuç yayınlanmamıştı.

BAE’de 31 bin gönüllünün katıldığı bir denemenin ardından Sinopharm’ın etkililiğinin yüzde 86 olduğu ve orta ila şiddetli Covid-19 hastalığına karşı yüzde 100 koruma sağladığını duyurmuştu.

Aşılama sonucunda ortaya çıkan yan etkiler ve deneklerin kaçına plasebo verildiği bilgileri ise paylaşılmamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER