Amerikalı firma'dan Aşı açıklaması: Milyonlarca üreteceğiz

Amerikalı Moderna Therapeutics firması insan üzerinde denemeleri geçen ay başlayan korona virüsü aşısının sonbaharda riskli gruplara ve sağlık çalışanlarına verilmek üzere hazır olacağını, 2021’den itibaren de ‘on milyonlarca’ üreteceklerini açıkladı.

Amerikalı firma'dan Aşı açıklaması: Milyonlarca üreteceğiz

Korona virüsüne karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemelerini yapan Amerikalı firma Moderna Therapeutics, klinik denemelerin başarıyla devam ettiğini, gelecek sonbahardan itibaren ilk aşıların dağıtabileceğini duyurdu.

Biyoteknoloji şirketinin CEO’su Stephane Bancel, Le Figaro gazetesine verdiği röportajda, en ileri aşamadaki aşı projesi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Aşının geliştirilme aşamasının ‘rekor’ hızla devam ettiğinin altını çizen Bancel, “Hükümetler onaylarsa, 2020 sonbaharına kadar sağlık personelleri ve risk altındaki kişilere aşıyı dağıtmaya başlamayı umuyoruz. İkinci hedef, geliştirmenin başlamasından 12 ila 18 ay sonra, yani 2021’de resmi izinler alındıktan sonra genel dağıtıma başlamak” diye konuştu.

Şirketin yeterince aşı üretecek kapasitede olduğunu söyleyen Fransız yönetici, “Gelecek sonbaharda her ay milyonlarca aşı, 2021’de de on milyonlarca aşı üretebilmek için üretim kapasitemiz olacak. Ayrıca daha fazla üretim sağlamak için, Avrupa dahil farklı ülkelerde ortaklıklar yapmaya hazırlanıyoruz” dedi.

‘MUTASYONA UĞRARSA HAZIRIZ’

Dünyanın farklı bölgelerinde aşı çalışmaları devam ederken, merak edilen bir diğer soru da, virüs mutasyona uğrarsa, aşının etkisini kaybedip etmeyeceği. Bancel bu konudan da SARS-Cov-2 adlı virüsün zaten az da olsa mutasyona uğradığını belirterek şunları söyledi, “Aşı için kullandığımız yöntem ve teknoloji, şu anda devam eden mutasyonlardan etkilenmeyen proteinlere odaklanıyor. Fakat henüz daha çok bilmediğini bu virüsün mutasyonu hedeflediğimiz proteinleri de etkileyebilir. Ancak teknolojimizin güçlü yanlarından biri de böylesi bir durum karşısında, klinik çalışmalardan geçmeden sadece 40 gün içinde yeni aşı grupları üretebilmemiz.”

Moderna’nın üst yöneticisi üç test aşamasıyla söz konusu aşının maliyetinin en az 500 bin euro olacağını ifade etti. Aşının endüstriyel yapımı ve dağıtım maliyetinin ise 1 milyar euroyu bulacağı tahmin ediliyor.

İLK KEZ GEÇEN AY DENENDİ

Geçtiğimiz mart ayında, Moderna Therapeutics tarafından geliştirilen aşı ilk kez Seattle’daki Kaiser Permanente araştırma merkezinde dört kişi üzerinde denenmişti. Moderna, mRNA-1273 adlı aşı ile bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu yenmeyi umuyor. Normalde virüslere karşı yapılan aşılar, zayıflatılmış ya da ölü virüsler kullanılarak geliştiriliyor. Fakat bu yöntemle, aşı Covid-19’a yol açan virüsten yapılmadı. Bunun yerine aşıda, laboratuvar ortamında virüsten kopyalanan genetik kodların küçük bir bölümü kullanıldı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen mRNA-1273, hayvanlar üzerinde testlere gerek görülmeden doğrudan insanlarda denendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER