AİHM, Ermenistan'ın Azerbaycan'a geçici tedbir uygulanması başvurusunu kabul etti

AİHM, Ermenistan’ın, Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Azerbaycan'a geçici tedbir uygulanması için yaptığı başvuruyu kabul etti.

AİHM, Ermenistan'ın Azerbaycan'a geçici tedbir uygulanması başvurusunu kabul etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın, Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Azerbaycan'a geçici tedbir uygulanması için 4 Ekim’de yaptığı başvuruyu kabul etti, Azerbaycan ve Ermenistan’dan, sivil halkın yaşamını ve sağlığını tehlikeye atacak, kötü muameleye yol açacak ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin maddelerini ihlal edecek askeri eylemlerden kaçınmaları istedi.

Euronews'te yer alana habere göre AİHM, ilgili ülkelerden, 39. maddeden doğan sorumluluklarıyla ilgili olarak alacakları tedbirler konusunda kendisini en kısa zamandan bilgilendirmesini de istedi. 

TÜRKİYE'YE DE "GEÇİCİ TEDBİR" UYGULANMA KARARI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan'ın Karabağ çatışmasına katılan Türkiye için istediği "geçici tedbir" başvurusunu da kabul etmiş, 30 Eylül'de verdiği kararında  Türkiye dahil çatışmaya doğrudan veya dolaylı olarak dahil olan tüm ülkelerin sivil haklarının ihlaline yol açan eylemlerden kaçınmaya ve Sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerine saygı göstermeye çağırmıştı.

Geçici tedbirler, AİHM'in yerleşik uygulamalarına göre telafisi mümkün olmayan bir zararın meydana gelmesine ilişkin olası bir riskin söz konusu olduğu hallerde uygulanan acil durum tedbirleridir. 

DIŞİŞLERİNDEN AİHM KARARINA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ERmenistan ile ilgili geçici tedbir kararı vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kararın hukuki dayanaktan yoksun olduğunu ileri süren Aksoy, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları çerçevesinde ülkemiz aleyhine yaptığı ihtiyati tedbir başvurusu hakkında bugün aldığı karar hukuki dayanaktan tamamen yoksundur. Ermenistan'ın temelsiz iddialarını desteklemek amacıyla sunduğu sosyal medya paylaşımları ile basın kesitlerine dayanarak ve hiçbir şekilde hükümetimizin görüşüne başvurmadan aldığı kararla AİHM, inandırıcılığına ve itibarına darbe vurmuştur" dedi.

AKPM'DEN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'A ELEŞTİRİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi, Türkiye’nin Dağlık Karabağ'la ilgili "kışkırtırıcı" açıklamarını kınayarak, Ankara'ya bu eylemlerine son verme çağrısı yaptı. Komite ayrıca Azerbaycan'ı "ihtilafları askeri yollarla çözme" çabaları  

Sputnik'in haberine göre AKPM İzleme Komitesi Başkanı Michael Aastrup Jensen'in yazılı açıklamasında, "Her iki ülkenin Avrupa Konseyi’ne üye olurken ihtilaflarını barışçıl yollarla çözme taahhüdünde bulunduklarını bir kez daha hatırlatmak isterim. Tüm üye ülkelerin üstlendiği bu taahhüt aynı zamanda üye ülkelerin, savaşan ülkeleri ihtilaflarını güç kullanarak çözmeye teşvik eden her türlü eylemlerden kaçınması gerektiği anlamına geliyor" ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında "Bu anlamda komite üyeleri Türkiye'nin kışkırtıcı söylemini kınadı ve ayrıca çatışmaya doğrudan katıldığını bildirdiler ve buna derhal son verme çağrısında bulundu" denildi.

Jensen, "Bu silahlı eylemler hızla bölgedeki istikrarı tehdit eden geniş kapsamlı savaşa dönüşüyor" uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER