ABD’den DSG’ye destek açıklaması

Beyaz Saray yetkilileri Washington’u ziyaret eden Suriye Demokratik Meclisi (DSM) heyetine, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ile olan ortaklığına, bölge istikrarını desteklemeye ve IŞİD terör örgütüne ve kalıntılarına nihai olarak son verilinceye kadar ABD güçlerinin Suriye’de kalmasına bağlı olduğunu vurguladı.

ABD’den DSG’ye destek açıklaması

DSM’nin internet sitesinde görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Beyaz Saray’daki görüşmede DSM heyeti ile ABD yönetiminin üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi. ABD tarafı DSM’ye ve Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgelerindeki DSG’ye olan desteğini vurguladı. Nitekim DSM Suriye düzeyinde geniş kapsamlı bir siyasi ittifakı temsil ediyor. Görüşmede ayrıca Suriye’nin durumuyla ilgili birçok önemli meseleye ve on yıldan uzun süredir devam eden krize siyasi çözüm bulma yollarına değinildi” ifadeleri kullanıldı.


ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyesi ve Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Uluslararası Terörizm Alt Komitesi üyesi Bradley S. Schneider gibi ABD Kongresi’nin önde gelen üyeleri ile DSM heyeti arasında görüşmelerin gerçekleştiği aktarılan açıklamada, “Görüşmeler olumluydu. Bu görüşmelerde Washington’un DSM’ye olan desteği dile getirildi ve DSG’nin terörizmle mücadelesinden övgüyle söz edildi. Aynı zamanda ortaklığın devam edeceğini vurguladılar” denildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER