ABD, Kürdistan'a Patriot konuşlandırdı

DIŞ HABERLER-ABD ve Iraklı yetkililer, ABD’nin patriot hava savunma sistemlerini başkent Erbil ve Irak’ın Anbar vilayetindeki Eyn Esed askeri üssüne konuşlandıracağını belirtti.

ABD, Kürdistan'a Patriot konuşlandırdı

ABD’nin, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki askerlerini korumak için Patriot hava savunma sistemlerini Erbil ve Irak’taki Ayn el Esed Üssü’ne yerleştirdiği bildirildi.

AFP’ye konuşan ABD ve Iraklı askeri kaynaklar, iki sistemin Irak’a ulaştığını, birinin Anbar’daki Ayn el Esed’e, diğerinin de Erbil’deki üsse yerleştirildiğini söyledi.

Kuveyt’teki ABD üssünden getirilecek diğer iki Patriot sisteminin daha olduğu ancak nereye konuşlandırılacağının henüz netlik kazanmadığı belirtildi.

Söz konusu askeri kaynaklar, Iraklı yetkililerin ABD’nin bu adımından rahatsız olduğunu, bunun İran’ın tepkisine yol açacağından endişe duyduğunu aktardı.

Iraklı yetkililer, İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından, Tahran yönetimiyle olan ilişkilerinde denge gözetmek için ülkedeki ABD askeri sayısının azaltılması yönünde parlamentodan karar çıkarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER