ABD, DSG'ye desteğimiz devam ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, DSG bünyesindeki Kürt savaşçılarla temas halinde olduklarını ve IŞİD ile mücadelede birlikte çalıştıklarını vurguladı.

ABD, DSG'ye desteğimiz devam ediyor

ABD’nin geçen ay Afganistan’dan çekilmesinin ardından ABD Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood’un bir heyetin başkanlığında Kürt ‘ortaklarına’ IŞİD ile savaşta yanlarında durmaya devam edecekleri konusunda güvence vermek için Rojava'yı gizlice ziyaret ettiğine dair basında çok sayıda haber yer aldı.

Söz konusu haberlerde, Hood’un başkanlığındaki ABD heyetinin Suriye Demokratik Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ve Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Abdi ile görüştüğü belirtildi. Hood’un, Suriyeli Kürtlerle görüşmesinde Washington’un desteğinin süreceği mesajını verdiği fakat son birkaç aydır Kürtler arasında dondurulan müzakereleri yeniden başlatmada başarılı olamadığı aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı bu haberlerin ardından “Hood’un üst düzey bir heyetin başında Suriye’yi gizlice ziyaret ettiği” iddiasını yalanladı. Bununla birlikte Bakanlık, DSG bünyesindeki Kürt savaşçılarla temas halinde olduklarını ve IŞİD ile mücadelede birlikte çalıştıklarını vurguladı. Bakanlık ayrıca Afganistan’da yaşananların Suriye’de yaşanmasının mümkün olmadığına dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood’un 29 Ağustos’ta DSG’deki ‘ortaklarla’ yüz yüze değil video konferans yöntemiyle görüştüğünü söyledi.

Kaynak, bu görüşmenin, ABD’nin terör örgütü IŞİD’a ve bölgedeki istikrarsızlığın nedenlerine karşı yürütmeye devam ettiği operasyona bağlı kaldığını teyit etmek ve aynı zamanda Suriye’nin kuzeyinde askeri hareketliliğin artmasından duyulan endişeleri görüşmek için yapıldığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER