CHP lideri Özel: Böyle giderlerse erken seçim yakın CHP lideri Özel: Böyle giderlerse erken seçim yakın

Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM Parti) İstanbul Belediye Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, İstanbul Arnavutköy Cumhuriyet Meydanı’nda kitlesel karşılama ile açıklama gerçekleştirdi. 

DEM PARTİ ÇADIRINA ZILGITLI YÜRÜYÜŞ

İlk olarak Sancaktepe ilçesinde yüzlerce kişi tarafından “Jin jiyan azadî” sloganı, alkış, zılgıt ve çiçekler eşliğinde büyük bir coşku ile karşılanan eşbaşkan adayları, konvoylarla Arnavutköy’e gitti. Burada halkın yoğun ilgisi ile karşılanan Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, Arnavutköy Cumhuriyet Meydanı’na yüzlerce kişinin alkışları eşliğinde yürüdü. Meydanda kurulan DEM Parti seçim çadırına ulaşan eşbaşkan adayları, “Jin jiyan azadî” sloganı ve büyük bir coşku ile karşılandı. Kitle uzun süre ellerinde taşıdığı DEM Parti bayraklarını dalgalandırarak alkış, zılgıt ve slogan atarak coşkularını yansıttı.

'ZAFERİMİZ TÜM HALKLARIMIZA KUTLU OLSUN'

Ardından eşbaşkan adayları halka seslendi. İlk olarak konuşan Murat Çepni, “Zaferimiz tüm halklarımıza kutlu olsun. Seçim yürüyüşümüzün başlangıcını buradan yapmış oluyoruz. Ve buradan tüm İstanbul halkına sesleniyoruz. Daha çok sesleneceğiz, buluşacağız. DEM Parti yeniden başlangıçların partisidir. DEM Parti daha yeni başlıyor. Bu daha başlangıç diyoruz. Yolumuz meşakkatli, engebelidir, barajlarla doludur. Ama DEM Parti geleneği halk hareketi olarak bu barajları yıka yıka bugünlere geldi. Bu barajları yıka yıka zafere kadar gelecektir. Seçimlerde bize dayatılan alternatiflere mahkum değiliz. İşte DEM Parti bulunduğu her yerde gücünü aldığı halk hareketine, kendi gücüne yaslanarak demokratik, halkçı siyaseti inşa edecek. Herkes bizi duysun, kimseden korkmuyoruz. Bu coğrafyadaki tüm sorunların çözüm adresi biziz. Şimdiden tüm halklarımıza selam olsun. Başaracağız” şeklinde konuştu.

'İSTANBUL'U KAZANACAĞIZ'

Ardından söz alan Meral Danış Beştaş alanda bulunan kitleyi Kürtçe selamlayarak konuşmasına başladı. Beştaş “İstanbul’dayız ve bugün ilk günümüz. Daha yeni başlıyoruz. İstanbul’un her yerini birlikte gezeceğiz ve bu seçimde kazanmak için var gücümüzle İstanbullularla buluşacağız. Kesinlikle çaresiz, seçeneksiz ve yalnız da değiliz. Hep birlikte Türkiye ve İstanbul’daki bütün ezilenlerle, işçilerle, ezilenlerle, ötekileştirilen herkesle el ele vererek İstanbul’u kazanacağız. Halkçı belediyecilik geleneğini sadece partimiz sergiledi. Demokratik, halka dayalı, demokratik katılım yöntemiyle nasıl bir belediyecilik yaptığımızı göstermiştik. Bunun karşısında kayyımla halk iradesini gasp ettiler. İstanbul’dan ilan ediyorum, kayyım sistemi çökmüştür, bitmiştir. Ve bu sisteme karşı Kürt halkı, yanındaki diğer halklarla ve partilerimiz, demokratik kamuoyu ile birlikte kayyımın yolsuzluk, gasp olduğunu ve demokratik hiçbir yönünün zaten olmadığını ispatladı” dedi.

‘BEKLE BİZİ İSTANBUL DEDİK VE ARTIK BURADAYIZ'

31 Mart seçimlerine güçlü bir şekilde girdiklerini dile getiren Beştaş, “Çünkü her yerde bu iktidara, sisteme ve belediyeler kimin elinde olursa olsun güçlü bir itirazı var. Kendi belediyecilik, demokrasi anlayışımıza, kadın perspektifimizle en güçlü belediyeciliği bizler yapacağız. İstanbul, Kürtlerin de en büyük şehri. Nüfusun en çok olduğu şehir İstanbul’dur. Tekman’dan Hınıs’a, Hınıs’tan Lîce’ye, Lîce’den Xorasan’a, Kars’a, Colemêrg’e ve Batman’a herkes burada. Kendi illerinde, coğrafyalarında yaşam şansı bulamayanlar da ekonomik olarak burada istihdam, yaşam arayanlar da İstanbul’da. Kurdistan’ın bütün illerini burada tek tek sayacağız. Bir kez daha söylüyoruz, İstanbul en büyük Kürt şehridir. Burada Kürtlerin yaşadığını, Kürtlerin hak ve taleplerini karşılamak için de belediyecilik anlayışımızla sonuna kadar çalışacağız. ‘Bekle bizi İstanbul’ diye çağrı yapmıştık. Ve geldik İstanbul’dayız, artık buradayız” vurgusunu yaptı.

Ardından eşbaşkan adayları, büyük bir coşku ve sloganlar eşliğinde yolcu edildi.