İran sınırında kolberlere ağır işkence

İran’ın Çaldıran kentinde bulunan Saqiz Kontrol Noktasında durdurulan 5 kolber, askerler tarafından önce soyuldu sonra da feci şekilde darp edildi.

İran sınırında kolberlere ağır işkence

İran’da insan hakları ihlalleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan ve belgeleyen Kürdistan İnsan Hakları Ağı, sınır hattında kolberlere yönelik işkence olayını duyurdu. İran’ın Çaldıran kentinin sınır hattında bulunan Îsa Golik köyü yakınlarında, Sadıkzade adlı kişinin komutasındaki Saqiz Kontrol Noktasında durdurulan 5 kolber, ağır işkencelere maruz kaldı. Elbiseleri çıkarılan Cemal Hesenpûr, Baran Hesenpûr, Hiseyn Feyrûzî, Welî Muqîmî ve Hemîd Abdullahzade isimli 5 Kürt kolber, ağır işkenceye maruz kaldı. 

YAŞANANLARI ANLATTILAR

Kolberler çektikleri videoda başlarına gelenleri anlattı. Kolberler, askerlerin geçiş için kendilerine önce yol verdiğini ancak daha sonra işkence uyguladıklarını söyledi. Görüntülerde işkence gören kimi kolberlerin arkadaşlarının yardımıyla ancak yürüyebildiği görülüyor.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre; aldığı darbeler sonucu ağır yaralanan Hemîd Abdullahzade'nin Mako'daki Qamer Benî Haşim Hastanesi'ne, diğer 4 kolberin ise Çaldıran Hastanesi'nde tedavi altına alındı. (MA)

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER