Çaldıran'da Kürtçe tabelaların sökülmesine tepki

VAN – HDP Çaldıran İlçe Örgütü, ilçede iki dilli tabelaların sökülmesine tepki gösterdi. İlçe Eşbaşkanı Gönül Uzunay, kayyımların Kürt diline karşı düşmanlık yaptığını söyledi.

Çaldıran'da Kürtçe tabelaların sökülmesine tepki
banner537

Van'ın Çaldıran ilçesinde Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılan Türkçe ve Kürtçe tabelalara bir tepki de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çaldıran İlçe Örgütü'nden geldi. HDP ilçe binasında yapılan toplantıda konuşan ilçe Eşbaşkanı Gönül Uzunay, yapılanların kabul edilemez olduğu söyledi. 

'KÜRT DİLİNE DÜŞMANLIK YAPIYORLAR'

Halkın iradesini gasp eden kayyımların ilk görevlerinin de Kürtçeye saldırı olduğunu belirten Uzunay, “Kayyımlar ilk geldiklerinde belediyelerimizde Kürtçe tabelaları söktüler. Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı bugün de iki dilli olan ilçemizdeki köylerin tabelasını sökerek sadece Türkçe tabelaları astı. Daha önce de Kürtçeye dönük tahammülleri yoktu ve bu tahammülsüzlük şuan da devam ediyor. Kayyımlar Kürt diline karşı düşmanlık yapıyor. Kürtçeyi siyasi bir malzeme olarak kullananlar, bugün Kürtlerin yaşadığı Çaldıran’da Kürt köylerin isimlerini tabeladan siliyorlar. Kürtçe siyasi bir malzeme değil bir halkın anadilidir. Bir kez daha HDP olarak bu durumu kınıyoruz ve bu yapılanlar karşı mücadelemizi büyüteceğiz” dedi. 

Açıklama, “Bê ziman jiyan nabe" sloganıyla sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER