Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim gezilerine Şirnex ile devam etti. Şirnex’in Elkê ilçesine geçen Bakırhan ve beraberindekiler, partililer tarafından Bermal köyünde karşıladı. Bakırhan, karşılaşma selamlaşmasının ardından ilçeye doğru konvoy eşliğinde hareket etti. Konvoy boyunca yurttaşlar zafer işareti ile tezahüratta bulundu. 

Elkê ilçe merkezinde yoğun ilgiyle karşılanan DEM Partililer kitle ile birlikte müzik eşliğinde halay çekti. Soğuk havaya aldırış etmeyen çok sayıda kişi DEM Parti bayrakları ile halkı selamladı. Program demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından söz alan ilçe eşbaşkan adayları Beybun Aslan ve Agit Yiğit, halkı selamladı.

‘BU ZALİMLERİ YOLLAYACAĞIZ’ 

Ardından söz alan Bakırhan katılımcıları selamladı. Elkê’nin Botan’ın kalbi olduğunu dile getiren Bakırhan, “31 Mart’ta burada bu Kürtleri tanımayan sisteme cevap vereceğiz. 31 Mart’ta bu kayyımları, bu zalimleri inşallah yollayacağız” dedi. Yusuf Temel’i anarak sözlerini sürdüren Bakırhan,” Bizler barış, Kürt halkı için onlara layık olacağız” diye konuştu. 

Dağların en yüksek tepesinde olduklarını ve kendilerini yalnız bırakmayanları selamlayan Bakırhan, şöyle devam etti: “Buraya gelmeden önce bişey dikkatimi çekti. Sanki küçücük bir ilçemiz işgal edilmiş gibi. Her taraf karakol, kalekol, arama noktası. Böylesi vicdanlı, barış, özgürlük isteyen halkımızın yaşadığı bir ilçenin böylesi sanki işgal edilmiş gibi karakolarla çevrili olmasını da bir kez daha kınıyorum. Buradan da hükümete bir çağrı yapmak istiyorum. Kürtleri bu karakol, kalekol, bu baskıcı politikalarla, bu yok sayan anlayışla durduramayacağını artık bilin. Türkiye’nin ekonomisin, geleceğini bunlara harcayacağınıza emekçilere, yoksula, Kürt’ün anadilini konuşmasına, eşit yurttaş olmasına harcayın. Bakın o zaman daha refah bir Türkiye olur. Bu ülkeyi yönetenlerin derdi demokratik Türkiye değil, Türk’ün Kürt’ün kardeşçe eşit hakları sahip olduğu bir Türkiye değil, onlar bu ret ve inkar üzerinden tam da kendilerini yaşatıyorlar. Malazgirt’te kapıları açarak Türklerin Anadolu’ya girmesini sağlayan Kürtler değil mi? Antep’te, Maraş’ta, Urfa’da, Çanakkale’de ülkenin kurtuluşuna canımızı, kanımızı koymadık mı? Peki, nedir bu Beytüşşebap’ın hali. Bu düşman yaklaşımı doğru değildir. Kürtler bin yıllardır Kato Dağı’na komşu, onun gibi dik ve onurlu bir şekilde bu coğrafyada yaşamını sürdürüyor. Kürt kime ne yapmış, burada ne arıyorlar. Biz barış istiyoruz, biz Kürtler anadilini konuşsun, Kürt halkının iradesine kayyım atanmasın, Kürtler eşit yurttaş olsun istiyoruz. Bunların eşitlikten anladıkları yok. Bunların başı seccadede ama akılları hilededir.”

KAÇAK SEÇMEN TEPKİSİ

Kaçak seçmen taşınarak Kürt illerinde Kürt halkının iradesine kayyımlar atanmasının istendiğini ifade eden Bakırhan, “Bizi dinliyorlar umarım. Burası çok küçük bir yer. Herkes birbirini çok iyi tanır. Elki mahallesi 6’ncı Cadde’de 6 numara’da Mayıs seçimlerinde 120 seçmen varken şimdi 264 seçmen olmuş. Bir adreste yüzde 100 artışı nerede görürsünüz AKP’nin yönettiği bu ülkede görürsünüz. Karşıyaka Mahallesi 14’üncü cadde 18/a adresinden bu yana sayı 521 olarak artmış. Ali Çavuş Mahallesi 42 Nolu’da Mayıs seçimlerindeki sayılar 3 kat artmış. Bunları artırabilirim. Bir sürü böyle var. Hani Erdoğan halkın iradesi öyle bir iradedir ki yeri geldiğinde sandıkta sileyi çekecek. Edirne’den, Trakya’dan, Aksaray’dan, Beytüşşebap’ın yerini 3 saat harita bulamayacak askere, polise oy kullandırtıp bu halkın iradesini gasp edeceksin, bunun adına da seçim diyeceksin. Böyle seçim böyle demokrasi olmaz. Zor, zulüm, baskı, kayyım yetmedi şimdi de kaçak, hırsız seçmen taşıyarak irademizi gasp etmeye çalışıyorlar. Her haram seçmene karşı iki helal seçmen kazanmak bizim boynumuzun borcudur. Camide sokakta her hanede lütfen burada yaşayan halkımızı ikna edin. Kurtlarla, hırsızlarla yapılan ittifak olsa olsa Kurt ittifakı olur, Elke ittifakı olmaz. Elke ittifakı kadını, genci melesi, seydası buradadır” diye konuştu.

‘HARAM SEÇMENE KARŞI HELAL SEÇMEN’ 

Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ormanımız yasak, deremiz su akıyor su yasak. Türkümüz, festivalimiz, kıyafetimiz yasak. Berxbiri festivalini biz yapınca yasaklanıyor, kendileri istediğinde yapıyorlar. Kültürümüzü, dilimizi konuşmayalım istiyorlar. Doğamızdan, suyumuzdan yararlanmayalım, korucu olalım istiyorlar. Bu onurlu halk korucu olmak yerine halkının yanında yer almaya, barış ve demokrasi mücadelesini sürdürmeye yemin etmiş bir halktır. Asla parayla, pulla, baskı ile Beytüşşebap iradesini kimse satın alamaz. Elkê halkı yüzde 80 oy aldı Haziran’da. Bir sonraki seçimde kayyım atadılar bir dönem. Bir dönemde hile ve kaçak seçmenle irademize el koydular. Onurlu olan, insan olan, Müslüman olan insanlar sandığı koysun Beytüşşebap halkı karar versin hepimiz saygı duyalım. Ama Trakya’dan taşıdığınız kolluk değil Beytüşşebap halkı iradesini yansıtsın buna uymayan dünyanın en kötüsü olsun. Siz değerli Elke halkı eminim onlara gerekli cevabı vereceksiniz. Bu gördüğünüz dağları ne İskender, ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez. Bu onurlu halk zalime dün de geçit vermedi bugün de vermeyecek. 

31 MART’TA DÖRT ELLE SARILACAĞIZ

31 Mart seçimlerine dört elle sarılacağız. Biz Kürt’üz, Beytüşşebap’taki insanlarımızın yüzde 90’ı Kürt’tür. Biz rant için yokuz, biz sizin anadiliniz için, ülkeye demokrasi gelesin diye mücadele ediyoruz. Karakolların yerine fabrikaların olmasını istiyoruz. Adaylarımızı size emanet ediyorum.”

Konuşmanın ardından heyet, kurdele kesip seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi.

İmamoğlu: Yoksulluk varsa hesabını sorun, sormalısınız İmamoğlu: Yoksulluk varsa hesabını sorun, sormalısınız

Büro açılışının ardından heyet, Qilebana doğru hareket etti.