Aleyna Çakır davasında tanıklar yeniden dinlecek

Aleyna Çakır’ın öldürülmesinin baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un yargılandığı davanın 4’üncü duruşmasından karar çıkmadı. Mahkeme, tanıkların yeniden dinlenmesine karar verdi.

Aleyna Çakır davasında tanıklar yeniden dinlecek

Ankara’nın Keçiören ilçesinde 3 Haziran 2020'de şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Aleyna Çakır adıyla bilinen Sema Esen’in ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun hakkında “tehdit ve konut dokunulmazlığını ihlal” nedeniyle açılan davanın 4’üncü duruşması, Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Çakır’ın ailesi ve avukatının yanı sıra, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) avukatları katıldı. Duruşmayı takip etmek isteyen çok sayıda kadın ise salona alınmadı. Ümitcan Uygun, “uyuşturucu kullanmak ve özendirmek” suçundan tutuklu bulunduğu Sincan Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) katılırken, avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. 

TANIKLAR YENİDEN DİNLENECEK

Duruşmada ilk söz alan Çakır’ın aile avukatı Umur Yıldırım, dava kapsamında yeteri kadar delilin toplandığını belirterek, karara ilişkin iddia makamının mütalaasını açıklamasını istedi. 

Ardından konuşan sanık Uygun’un avukatları ise dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların tekrar dinlenmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, tanık S.A. ve M.A.’nın adreslerinin tespit edilerek, tekrar dinlenmesine karar verdi. Duruşma, 15 Ekim’e ertelendi.

'MÜCADELEMİZE GÜVENİYORUZ’

KCDP, duruşma sonrası adliye önünde açıklama yaptı. Çakır’ın fotoğraflarının taşındığı açıklamada konuşan Süheyla Oğuz, etkin bir soruşturma yapılmadığına dikkati çekti. Oğuz, “Yarın Aleyna'nın yaşamını yitirmesinin yıl dönümü. İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesh edenler bilsinler ki mücadelemize güveniyoruz. Siz işinizi savsakladığınız sürece, biz mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.  

NE OLMUŞTU?

Aleyna Çakır (Sema Esen) Ankara’nın Keçiören ilçesinde 3 Haziran 2020 tarihinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Aleyna’nın ölümünün baş şüphelisi olan Ümitcan Uygun, Çakır yaşamını yitirmeden önce sanal medyada yaptığı canlı yayında, Çakır’ı darp ettiği görülmüştü. Görüntülerin ardından kamuoyunun baskısı sonucu Uygun hakkında “konut dokunulmazlığını ihlal” dava açıldı. Ancak Çakır’ın şüpheli ölümüne ilişkin ise Uygun hakkında herhangi bir dava açılmadı.

Mezopotamya Ajansı (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER