İsrail ile İran arasındaki gerilim yükseliyor İsrail ile İran arasındaki gerilim yükseliyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardı. AB Konseyi Dönem Başkanlığı sanal medya hesabından yapılan paylaşımda, söz konusu yaptırımlar için "AB'nin onayladığı en kapsamlı paketlerden biri" ifadesi kullanıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de bu paylaşımı alıntılayarak yaptığı açıklamada, "Putin'in savaş makinesini bozmaya devam etmeliyiz" dedi. AB'nin yaptırım listesindeki kuruluş ve kişi sayısının toplamda 2 bine ulaştığını belirten Von der Leyen, "Kremlin'in üzerindeki baskıyı yüksek tutmayı sürdürüyoruz"  dedi.  Leyen, açıkladığı 13'üncü paketle Rusya'nın insansız hava araçlarına erişimini de azaltmaya devam ettiklerini belirtti.

YAPTIRIM LİSTESİNDE TÜRKİYE DE VAR

Reuters, yeni paketle birlikte Rus hükümetiyle ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle bağlantılı yaklaşık 200 kuruluş ve kişinin daha AB'nin yaptırım listesine girdiğini aktardı. Yaptırım uygulanan şirketler arasında Türkiye’den de isimler var. Yaptırımların odağında Rusya’ya başta insansız hava aracı parçaları olmak üzere AB’de üretilen ileri teknoloji ve askeri ürünler sağlamakla suçlanan dünya çapındaki firmalar bulunuyor.

Diğer ülkelerin yanı sıra Çin, Türkiye ve Kuzey Kore’den şirketler de listede yer alıyor. Şu anda 2000’den fazla ismin yer aldığı “kara listeye” çoğu Rusya’dan olmak üzere yaklaşık 200 kişi ve kuruluş eklendi.

GELİR KAYNAKLARI DA HEDEF ALINACAK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Rusya’ya yönelik son yaptırımların ülkenin savunma ve sanayi üslerinin yanı sıra ekonomiye yönelik gelir kaynaklarını da hedef alacağını söyledi. Yaptırımların tam ayrıntıları bu hafta içinde AB’nin resmi gazetesinde yayınlandıktan sonra belli olacak.

AB, bugüne kadar Rusya'ya yönelik 12 ayrı yaptırım paketini hayata geçirmişti.