Yemen’de bulunan Husiler, ABD ve İngiltere’nin Suudi Arabistan sınırında bulunan Hacce kentine yönelik 7 hava saldırısı düzenlediğini belirtti. ABD ve İngiltere, söz konusu saldırıya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.

NE OLMUŞTU?

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurmuştu. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemi şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

Rusya: Gazze için ateşkes çağrısını üçüncü kez veto eden ABD, insan hayatını hiçe sayıyor Rusya: Gazze için ateşkes çağrısını üçüncü kez veto eden ABD, insan hayatını hiçe sayıyor

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıklamıştı.